Notowania

debiut na gpw
06.05.2016 10:48

Dom Maklerski XTB debiutuje na giełdzie. Akcje już dały zarobić

Broker liczy, że wejście na GPW wzmocni jego pozycję negocjacyjną przy planowanych przejęciach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Na warszawskiej giełdzie debiutuje kolejna spółka - piąta w tym roku. Akcje Domu Maklerskiego X-Trade Brokers w ciągu pierwszej godziny handlu dały zarobić inwestorom ponad 3 proc. Broker liczy, że wejście na GPW wzmocni jego pozycję negocjacyjną przy planowanych przejęciach.

Już pierwsze minuty piątkowej sesji na giełdzie przyniosły lekki wzrost kursu akcji XTB, które w ofercie publicznej były sprzedawane po 11,55 zł za sztukę. Po godzinie notowania przekroczyły 12 zł, co oznaczało zysk dla inwestorów sięgający nawet 4 proc. Przy tej cenie cała spółka warta jest ponad 1,3 mld zł.

W ofercie publicznej wszystkie z prawie 16,5 mln akcji, które były skierowane do blisko 2 tysięcy inwestorów, znalazły nabywców. Sprzedającym był jeden z obecnych współwłaścicieli XTB - XXZW Investment Group.

Jakub Zabłocki - założyciel, główny akcjonariusz i akcjonariusz sprzedający pakiet akcji w ofercie - przyznał przed debiutem, że wierzy w konsolidację brokerów chociażby w Europie, a status giełdowy da X-Trade Brokers lepszą pozycję negocjacyjną w procesie konsolidacyjnym.

Przypomnijmy, że wcześniej X-Trade Brokers składał ofertę na Alpari - brytyjskiego brokera, który stracił płynność, ponieważ musiał wziąć na siebie straty klientów podczas pamiętnego dnia umocnienia franka szwajcarskiego w styczniu 2015 roku.

XTB z działalności operacyjnej miał w 2015 roku 283 mln zł przychodu. Przełożyło się to na "czysty zysk" w kwocie 119 mln zł. Wyniki te były znacznie lepsze niż rok wcześniej, kiedy to przychody były na poziomie 204 mln zł a zysk wyniósł 77 mln zł.

X-Trade Brokers DM prowadzi działalność maklerską i podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Grupa XTB jest europejskim domem maklerskim, specjalizującym się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i giełdzie. Od 2002 roku działa na rynkach zagranicznych, gdzie oferuje klientom zaawansowane technologicznie aplikacje transakcyjne. Jest licencjonowany w ponad 10 krajach Europy.

X-Trade Brokers Dom Maklerski jest 485. spółką notowaną na głównym rynku oraz 5. debiutantem na tym rynku w 2016 roku.

Tagi: debiut na gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz