Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Szykuje się debiut na GPW i wejście nowej sieci stacji paliw do Polski

4
Podziel się:

Spółka Unimot chce pozyskać od inwestorów około 85 mln zł.

Szykuje się debiut na GPW i wejście nowej sieci stacji paliw do Polski
(Mariusz Grzelak/Reporter)

Unimot, spółka specjalizującą się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem oraz energią elektryczną, szuka chętnych na zakup blisko 2 mln własnych akcji. Tym samym chce wejść na główny rynek warszawskiej giełdy. Pozyskane pieniądze mają posłużyć m.in. wprowadzeniu na polski rynek nowej marki stacji paliwowych.

Oferta publiczna dotyczy do 2,2 mln akcji spółki Unimot. Rozpocznie się 8 lutego. Wtedy też poznamy przybliżoną cenę sprzedaży, która ostatecznie będzie zależeć od liczby chętnych na zakup akcji. Spółka chce pozyskać w ten sposób około 85 mln zł.

Środki te przeznaczone mają być na zwiększenie skali działalności i realizację kilku celów inwestycyjnych. Jednym z nich jest uruchomienie nowego kanału sprzedażowego paliw z wykorzystaniem mobilnej platformy tankuj24.pl. Będzie to kosztować około 3 mln zł. Przewidywany termin uruchomienia projektu to pierwsze półrocze 2017 roku.

Drugim celem jest wprowadzenie na polski rynek marki stacji paliwowych AVIA na zasadach franczyzy. Spółka zamierza przeznaczyć na ten cel kwotę około 23 mln zł i uruchomić projekt do końca tego roku. Avia to szwajcarski koncern, który w Europie ma około 3 tys. stacji paliw. Jest obecny w 14 krajach: m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Portugalii, Serbii, na Węgrzech i w rodzimej Szwajcarii.

Unimot deklaruje jednocześnie obserwowanie rynku w celu wyszukiwania okazji inwestycyjnych w postaci akwizycji podmiotu z branży albo aktywów związanych z działalnością w zakresie paliw płynnych.

Akcje z nowej oferty, a także wcześniejsze udziały zostaną przeniesione z giełdy NewConnect na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych.

Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych, do których skierowane jest 20 proc. całej oferty akcji, przewidziano na 10-21 lutego. Reszta udziałów zostanie przydzielona inwestorom instytucjonalnym do 22 lutego. Planowany termin przydziału i zakończenia publicznej oferty to 23 lutego.

Większościowym akcjonariuszem Unimot jest spółka Unimot Express, działająca w sektorze paliwowym od 1992 roku. Przy założeniu, że wszystkie akcje oferowane w ramach oferty publicznej zostaną objęte przez nowych inwestorów, udział tego inwestora spadnie do 43,01 proc.

W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku zysk netto grupy Unimot, przypisany na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł 20,98 mln zł wobec 8,44 mln zł zysku rok wcześniej. Złożyły się na to przychody na poziomie 1,52 mld zł wobec 924 mln zł przed rokiem.

Spółka szacuje, że w całym 2016 roku udało się jej zarobić "na czysto" około 30 mln zł.

Zarząd deklaruje, że z wypracowywanych zysków będzie regularnie rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości około 30 proc. W poprzednich latach na każdą akcję przypadało od 10 do 68 groszy dywidendy.

Unimot jest spółką notowaną obecnie na rynku NewConnect, specjalizującą się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Foorio
7 lat temu
Lepiej zeby nie wchodzili do cebulandii. Cebulaki ich zniszcza jak wszystko co "opce".
Jacek
7 lat temu
Jestem patriotą i zawsze tankuję na polskich stacjach , A inni niech spadają
Baca
7 lat temu
Może nie będą sprzedawać chrzczonego paliwa jak to obecnie dzije się na stacjach paliwowych.
jan
7 lat temu
Co nam z nowych stacji skoro paliwo nadal to samo?