Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JLL: Pandemia może zwiększyć zainteresowanie klientów domami jednorodzinnymi

1
Podziel się:

Zainteresowanie klientów może częściowo przesunąć się z mieszkań na rynek domów jednorodzinnych, ocenił Kazimierz Kirejczyk z JLL, komentując przyszłość polskiego rynku mieszkaniowego w okresie "rekonwalescencji" po kryzysie związanym z Covid-19. Część aktywności deweloperskiej może podążyć za tym trendem, choć ze słów eksperta wynika, że aby odbyło się to w dużej skali, potrzebna jest też rewolucja technologiczna.

JLL: Pandemia może zwiększyć zainteresowanie klientów domami jednorodzinnymi

"Pandemia pokazała, że dom ma o wiele więcej zalet niż mieszkanie, które w Polsce ma średnio ok. 55 m2. W warunkach zamknięcia rodziny w domach, zwłaszcza z ogrodem, funkcjonują lepiej" - powiedział Kirejczyk podczas wideokonferencji.

Ocenił, że po pandemii może powrócić idea miasta-ogrodu. Wiele osób jest dziś po doświadczeniu pracy zdalnej i w przyszłości może jeszcze wzrosnąć popularność pracy z domu.

"W związku z tym być może będzie przesunięcie części produkcji deweloperskiej na budowanie dużych osiedli domów jednorodzinnych" - powiedział Kirejczyk.

W komentarzu dla ISBnews przypomniał, że obecnie domy jednorodzinne wokół miast powstają w Polsce przede wszystkim w formule samodzielnego inwestowania przez rodziny, a w dalszej kolejności w ramach niewielkich inwestycji, realizowanych przez małe firmy budowlano-deweloperskie.

"W takiej formule trudno o miasta-ogrody, w których oprócz domów pojawiają się także szkoły, przedszkola, centra usługowe i obiekty handlowe, zwykle oparte o stację kolei metropolitalnej czy szybkiego tramwaju" - wskazał.

"Dlaczego formuła nowych miast-ogrodów nie jest realizowana w polskich aglomeracjach? Albo - dlaczego nie realizują jej duże firmy deweloperskie? Podstawowym problemem jest niska opłacalność. Koszt realizacji w formule indywidualnego inwestowania czy w firmie łączącej marżę wykonawcy z marżą dewelopera jest niższy, niż dla firmy korzystającej z generalnego wykonawcy. W małych zespołach niższe są też zwykle koszty infrastruktury: buduje się je tam, gdzie jest ona łatwo dostępna. W domach indywidualnych natomiast wciąż korzysta się z szamb zamiast kanalizacji. W dużym osiedlu koszt infrastruktury zdecydowanie rośnie" - powiedział Kirejczyk w rozmowie z ISBnews.

W dodatku, jak podkreślił, nabywcy domów od deweloperów - w polskich warunkach raczej zarabiający więcej niż przeciętnie - oczekują trwałości i ponadprzeciętnego standardu.

"Nie przyjęła się - jak się 30 lat temu spodziewano - tania technologia szkieletu drewnianego, która zresztą przy cenie dobrego drewna w Polsce wcale nie okazała się tak tania. Aby duże osiedla domów mogły szybko powstawać, konieczna jest też zatem rewolucja technologiczna - skutek wyższych płac w budownictwie lub wysokich kosztów finansowania, wymuszających skrócenie czasu budowy" - zakończył Kirejczyk.

Tomasz Chaberko

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Postmoder
4 lata temu
Akurat duże osiedle jednorodzinne, gdzie jeden drugiemu w okno patrzy jest alternatywa, tobja już wolę klatkę na starym mieście ale z duszą, niż chinczyka w szczerym polu, i nikt się nie zna. Posiadanie nie jest wyznacznikiem wartosci człowieka, Ci, którzy walczą o demokrację, to ludzie głównie miastowi, jak ktoś ma wygodę, to lata mu reszta koło tyłka, ale chciałby przy okazji skorzystać.