Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE proponuje nowy mechanizm odbudowy gospodarek wart 750 mld euro

0
Podziel się:

Komisja Europejska (KE) proponuje nowy mechanizm odbudowy gospodarczej 'Next Generation EU' o wartości 750 mld euro, poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

KE proponuje nowy mechanizm odbudowy gospodarek wart 750 mld euro
bEsngded

"Komisja zmobilizuje 750 mld euro na cele programu, z czego 500 mld euro będzie w formie grantów, a 250 mld euro w formie pożyczek dla państw członkowskich" - powiedziała von der Leyen w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim.

"Te granty są inwestycją w naszą wspólną przyszłość, nie odnoszą się do wcześniejszych pieniędzy państw członkowskich. Przejdą przez budżet europejski i będą przekazywane państwom członkowskim zgodnie z jasnym kluczem. Będą przekazywane na istotne inwestycje europejskie w dziedzinie wzmocnienia jednolitego rynku, cyfryzacji, zielonego ładu" - powiedziała von de Leyen.

Wraz z pakietem wsparcia dla pracowników, przedsiębiorstw i państw zatwierdzonym przez Radę Europejską o wartości 540 mld euro, kwota na odbudowę gospodarek wyniosłaby 1,29 bln euro. To - jak wynika z dokumentu "Budżet wzmacniający plan naprawczy Europy" -wygenerowałoby środki rządu 3,1 bln euro.

bEsngdef

Oprócz tego KE wcześniej pronowała dla budżetu w perspektywie 2021-2027 kwotę 1,1 bln euro. Jak powiedziała von der Leyen, wraz z nowymi propozycjami łączne środki wynosiłyby 2,4 bln euro.

"Te pieniądze pochodziłyby z podwyższenia pułapu środków własnych. Komisja Europejska będzie także mogła wykorzystać świetny rating kredytowy i pożyczać pieniądze na rynkach finansowych. To jest sytuacja pilna i wyjątkowa" - powiedziała von der Leyen.

Zapowiedziała przyśpieszenie w kierunku zielonej i cyfrowej przyszłości i 'plan odbudowy pokoleniowej', w tym inwestycje, "które zadbają o to, żeby Unia Europejska była neutralna klimatycznie, na wysokim poziomie cyfryzacji [...], a także by występowała jako silny gracz w świecie przyszłości".

Zdaniem von der Leyen wszystkie państwa będą musiały inwestować w takie technologie, które ożywią odbudowę gospodarki poprzez innowacje i poprzez czysty przemysł.

bEsngdel

"Projekt Next Generation będzie wzmacniać i europejski zielony ład i Horyzont Europa, będzie inwestować w technologię 4G i w renowację budynków" - zaznaczyła.

W projekcie mają także znaleźć się środki na środki na wsparcie zatrudnienia i Erasmus plus, na inwestycje w główne sektory i linie produkcyjne.

Komisja zaproponuje też sposoby pozyskania środków, jak np. handel emisjami czy opodatkowanie emisji CO2 na granicach, co opodatkuje niektóre tańsze, ale wyprodukowane kosztem emisji produkty z państw trzecich.

bEsngdeG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)