Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE rozpoczyna przegląd dyrektyw dot. OZE i efektywności energetycznej

0
Podziel się:

Komisja Europejska rozpoczęła wstępne konsultacje dotyczące przeglądu dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii oraz dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej, poinformowała Komisja. Zaprosiła obywateli i zainteresowane strony do zgłaszania uwag do tzw. map drogowych, dotyczących tych regulacji.

KE rozpoczyna przegląd dyrektyw dot. OZE i efektywności energetycznej

Celem - jak zaznaczyła Komisja - jest ograniczenie emisji o co najmniej 50%, a nawet 55% do roku 2030.

Konsultacje publiczne dotyczące ewentualnych zmian tych dyrektyw planowane są na IV kwartał br., a w I i II kw. przyszłego roku Komisja planuje przedstawić propozycje zmian tych dyrektyw, zgodnie z celami Zielonego Ładu.

"Przegląd obu dyrektyw będzie miał zasadnicze znaczenie dla określenia, w jaki sposób polityka energetyczna dotycząca odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej przyczyni się do osiągnięcia klimatycznych i środowiskowych ambicji Europejskiego Zielonego Ładu. Przeglądy te wpisują się w ramy prac dotyczących planu celów klimatycznych" - czytamy w komunikacie.

Chodzi m.in. o ustalenie, czy udział OZE w produkcji energii elektrycznej powinien być większy niż 32%, który - zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami - powinien zostać osiągnięty w 2030 r.

"Aby zrealizować ambicje Europejskiego Zielonego Ładu, zaczęliśmy o bardziej ambitnych celach klimatycznych na rok 2030 r. i różnych scenariuszach ich osiągnięcia. [...] Każda droga do neutralności klimatycznej wymaga zwiększenia skali i przyspieszenia produkcji energii odnawialnej oraz wzmocnienia naszych działań w zakresie efektywności energetycznej. Musimy rozważyć wszystkie narzędzia, jakie mamy, aby tak się stało" - powiedziała komisarz ds. energii Kadri Simson.

Zaznaczyła, że "przygotowanie map drogowych (czyli harmonogramu przeglądu obu dyrektyw) to początek procesu". Kolejnym etapem przeglądu tych dyrektyw będą otwarte konsultacje społeczne, które zostaną przeprowadzone pod koniec tego roku. Przedstawienie przez Komisję propozycji zmian w dyrektywie o OZE planowane jest na I kwartał przyszłego roku, a w dyrektywie o efektywności energetycznej - na II kwartał 2021 roku.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)