Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

KE wypłaciła Polsce 1 mld z 11,2 mld euro w ramach instrumentu SURE

3
Podziel się

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 1 mld euro pierwszej transzy z 11,2 mld euro wsparcia w ramach instrumentu SURE. W ramach dokonanych dziś operacji Włochy otrzymały 10 mld euro, a Hiszpania 6 mld euro. Dla Włoch zarezerwowano łącznie 27,4 mld euro, a dla Hiszpanii 21,3 mld euro, poinformowała Komisja.

KE wypłaciła Polsce 1 mld z 11,2 mld euro w ramach instrumentu SURE
(money.pl)
bDoJNDGt

Środki te pochodzą z obligacji, wyemitowanych przez Komisję w ubiegłym tygodniu.

"Wsparcie to - w postaci pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach - będzie stanowić dla tych państw członkowskich pomoc w sytuacji gwałtownego wzrostu wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia. W szczególności pomoże ono pokryć koszty bezpośrednio związane z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i innych podobnych środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w reakcji na pandemię koronawirusa, zwłaszcza z myślą o osobach prowadzących działalność na własny rachunek" - czytamy w komunikacie.

Instrument SURE może zapewnić pożyczki o łącznej wartości 100 mld euro. Jak dotąd, na podstawie wniosków Komisji, Rada Europejska zatwierdziła przekazanie kilkunastu państwom członkowskim kwotę 87,9 mld euro.

bDoJNDGv

Kolejne wypłaty nastąpią w najbliższych miesiącach, po kolejnych emisjach euroobligacji. Wypłaty są następstwem pierwszej emisji obligacji społecznych, której w zeszłym tygodniu dokonała Komisja.

21 października Komisja Europejska przeprowadziła w ramach instrumentu SURE pierwszą emisję obligacji społecznych o wartości 17 mld euro. Wyemitowano dwa rodzaje obligacji: o wartości 10 mld euro z terminem wykupu w październiku 2030 r. i o wartości 7 mld euro z terminem wykupu w 2040 r. Emisja tego instrumentu o wysokim ratingu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów - oferta zakończyła się ponad 13-krotną nadsubskrypcją, co pozwoliło uzyskać korzystną wycenę. Środki są przekazywane bezpośrednio państwom członkowskim.

bDoJNDGW
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
KOMENTARZE
(3)
Romek
miesiąc temu
Pieniądze wypłacane rządowi PiS to jak pieniądze wyrzucane w błoto. Pozdrawiam
Bobafet
miesiąc temu
ło Panie...to kasa na wszystko zaraz się znajdzie :) nie ma takiej tragedii Polsko. Do boju!
Psychiatra
miesiąc temu
Nic nieznacząca wspólnota?
bDoJNDGX