Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
27.10.2020 12:34

KE wypłaciła Polce 1 mld z 11,2 mld euro w ramach instrumentu SURE

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 1 mld euro pierwszej transzy z 11,2 mld euro wsparcia w ramach instrumentu SURE. W ramach dokonanych dziś operacji Włochy otrzymały 10 mld euro, a Hiszpania 6 mld euro. Dla Włoch zarezerwowano łącznie 27,4 mld euro, a dla Hiszpanii 21,3 mld euro, poinformowała Komisja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)

Środki te pochodzą z obligacji, wyemitowanych przez Komisję w ubiegłym tygodniu.

"Wsparcie to - w postaci pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach - będzie stanowić dla tych państw członkowskich pomoc w sytuacji gwałtownego wzrostu wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia. W szczególności pomoże ono pokryć koszty bezpośrednio związane z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i innych podobnych środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w reakcji na pandemię koronawirusa, zwłaszcza z myślą o osobach prowadzących działalność na własny rachunek" - czytamy w komunikacie.

Instrument SURE może zapewnić pożyczki o łącznej wartości 100 mld euro. Jak dotąd, na podstawie wniosków Komisji, Rada Europejska zatwierdziła przekazanie kilkunastu państwom członkowskim kwotę 87,9 mld euro.

Kolejne wypłaty nastąpią w najbliższych miesiącach, po kolejnych emisjach euroobligacji. Wypłaty są następstwem pierwszej emisji obligacji społecznych, której w zeszłym tygodniu dokonała Komisja.

21 października Komisja Europejska przeprowadziła w ramach instrumentu SURE pierwszą emisję obligacji społecznych o wartości 17 mld euro. Wyemitowano dwa rodzaje obligacji: o wartości 10 mld euro z terminem wykupu w październiku 2030 r. i o wartości 7 mld euro z terminem wykupu w 2040 r. Emisja tego instrumentu o wysokim ratingu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów - oferta zakończyła się ponad 13-krotną nadsubskrypcją, co pozwoliło uzyskać korzystną wycenę. Środki są przekazywane bezpośrednio państwom członkowskim.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-10-2020

RomekPieniądze wypłacane rządowi PiS to jak pieniądze wyrzucane w błoto. Pozdrawiam

27-10-2020

Bobafetło Panie...to kasa na wszystko zaraz się znajdzie :) nie ma takiej tragedii Polsko. Do boju!

27-10-2020

PsychiatraNic nieznacząca wspólnota?

Rozwiń komentarze (3)