Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE za 23 mln euro dotacji na budowę elektrociepłowni na biomasę w Chorzowie

1
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, polskie plany wsparcia budowy przez spółkę energetyczną CEZ Chorzów II Sp. z o.o. wysokosprawnej elektrociepłowni w Chorzowie, która będzie wykorzystywać biomasę jako paliwo, poinformowała Komisja.

KE za 23 mln euro dotacji na budowę elektrociepłowni na biomasę w Chorzowie

Wsparcie będzie miało formę bezpośredniej dotacji w wysokości 23 mln euro i będzie finansowane z funduszy strukturalnych UE zarządzanych przez Polskę.

"Inwestycja pozwoli na poprawę efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie produkcji ciepła w połączeniu z produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w postaci biomasy" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z założeniami ma to doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 nawet o około 214, 6 tys. ton rocznie.

Komisja oceniła środek zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, w szczególności z 2014 r. Stwierdziła, że jest konieczny, ponieważ wspierany projekt nie zostałby zrealizowany bez wsparcia publicznego i proporcjonalny, ponieważ projekt przyniesie rozsądną stopę zwrotu. Komisja stwierdziła również, że wykorzystanie biomasy będzie zgodne z wymogami dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED II) dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że środek będzie wspierał kluczowe cele strategiczne UE, w szczególności poprawę efektywności energetycznej poprzez kogenerację opartą na źródłach odnawialnych, bez nadmiernego zakłócania konkurencji, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
erwin
2 lata temu
CEZ już pokazał co można zrobic z biomasą ZASMRODZIŁ PÓŁ CHORZOWA!!!!!!!! TA JAKAŚ PARANOJA DALEJ BĘDZIE SMRODZIŁ !!!!!!!!!!!!!!!!!!