Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE zawarła porozumienie z AstraZeneca ws. zakupu potencjalnych szczepionek

1
Podziel się:

Komisja Europejska zawarła dziś porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19, a także przekazania jej w formie darowizny do krajów o niższych i średnich dochodach lub przekierowania do innych krajów europejskich, poinformowała Komisja.

KE zawarła porozumienie z AstraZeneca ws. zakupu potencjalnych szczepionek
bECLmVqZ

KE prowadziła także rozmowy na temat szczepionek z Sanofi-GSK oraz Johnson&Johnson.

"Komisja uzgodniła teraz umowę ramową na zakup 300 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, z opcją zakupu 100 mln więcej w imieniu państw członkowskich UE. Komisja nadal omawia podobne umowy z innymi producentami szczepionek" - czytamy w komunikacie.

"Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

bECLmVrb

Z kolei komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides zaznaczyła, że ,,bezpieczna i skuteczna szczepionka pozostaje najpewniejszą strategią wyjścia, aby chronić naszych obywateli i resztę świata przed koronawirusem".

Zatwierdzone dziś porozumienie będzie finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

AstraZeneca jest już w trakcie II / III fazy badań klinicznych, po obiecujących wynikach w fazie I / II dotyczących bezpieczeństwa i immunogenności (zdolności substancji do wywołania odpowiedzi odpornościowej).

"Decyzja o wsparciu szczepionki zaproponowanej przez AstraZeneca opiera się na rzetelnym podejściu naukowym i zastosowanej technologii (niereplikatywnej rekombinowanej szczepionce ChAdOx1 opartej na adenowirusie szympansa), szybkości dostawy na dużą skalę, kosztach, podziale ryzyka, odpowiedzialności i zdolnościach produkcyjnych w stanie zaopatrzyć m.in. całą UE" - czytamy dalej.

bECLmVrh

KE zapewniła, że wraz z państwami członkowskimi i Europejską Agencją Leków wykorzysta ,,istniejące możliwości elastyczności w ramach regulacyjnych UE, aby przyspieszyć wydawanie zezwoleń i dostępność skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19".

Ma to dotyczyć przyspieszenia procedury udzielania zezwoleń i elastyczność w odniesieniu do etykietowania i pakowania.

Środki Komisji rzecz powszechnego dostępu do testów, terapii i szczepionek zostały zgromadzone w ramach akcji Globalna Odpowiedź na koronawirusa i wynoszą ok. 16 mld euro.

bECLmVrC
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ori 75
rok temu
Jak sprawdzimy skutki uboczne ?