Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Drugi dzień w dół

0
Podziel się:

We wtorek notowania walorów spółek na warszawskim parkiecie idą w dół drugi dzień z rzędu, podobnie zresztą jak i te na całym światowym rynku akcyjnym.

 Marek Nienałtowski  
  
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Obniżki prognoz wzrostu gospodarczego dokonane przez Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy choć nie były zaskakujące, to wprowadziły nieco nerwowości wśród inwestorów. Ci ostatni niepokoją się także o to: jak będzie dalej postępował proces wygaszania kryzysu zadłużenia w Eurolandzie (dziś ważne dla niego spotkanie ministrów UE w Luksemburgu i równie istotna pierwsza od czasu wybuchu kryzysu wizyta kanclerz Niemiec w Grecji) oraz jakimi okażą się być wyniki amerykańskich spółek za III kw. (po wtorkowej sesji w USA sezon ich publikacji otworzy tradycyjnie i symbolicznie amerykański koncern Alcoa).

Skala spadków indeksów byłaby dziś zapewne większa gdyby nie doniesienia z Chin, gdzie w celu obniżenia rynkowych stóp bank centralny tego kraju zdecydował o wstrzyknięciu w rynek pieniężny w operacjach repo 265 miliardów juanów.

Coraz niższe prognozy

Bank Światowy wczoraj obniżył tegoroczną prognozę wzrostu PKB dla wschodzących gospodarek regionu Wschodniej Azji i Pacyfiku do 7,2% z 7,6% szacowanych w maju, w tym także dla Chin do 7,7% z 8,2%. Z kolei dziś Międzynarodowy Fundusz Walutowy zredukował swoje oczekiwania względem siły całej światowej ekonomii.

MFW obecnie spodziewa się, że wzrost PKB wyniesie w tym roku globalnie 3,3%, a w przyszłym 3,6%. To odpowiednio o: 0,2 i 0,3 pkt proc, mniej niż oczekiwał jeszcze w lipcu. Rozwinięte gospodarki mają urosnąć w 2012 r. o 1,3%, a w 2013 r. o 1,5% (redukcja odpowiednio o: 0,1 i 0,3 pkt proc.), a wschodzące o: 5,3% i 5,6% (korekta w dół odpowiednio o: 0,3 i 0,2 pkt proc.).

Zmiana prognoz MFW dotknęła także Polskę. Według najświeższych szacunków Funduszu tegoroczny wzrost PKB naszego kraju wyniesie 2,4%, a przyszłoroczny 2,1%. Oznacza to zmianę in minus w stosunku do wcześniejszych prognoz (tyle tylko, że z kwietnia, a nie jak powyżej z lipca) odpowiednio o: 0,2 pkt proc. i aż o 1,1 pkt proc.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 16:28 indeks WIG20 szedł w dół o 0,56% do 2387,64 pkt, a indeks WIG zniżkował o 0,38% do 44208,50 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 spadał o 0,06% do 271,27 pkt, a amerykański indeks S&P500 handlowany był na 0,15% minusie (1453,65 pkt).

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)