Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Teraz Oman będzie straszył inwestorów?

0
Podziel się

Przebieg pierwszej części poniedziałkowego handlu na globalnych rynkach akcji był neutralny.

<b>Marek Nienałtowski</b> 
<br /><br />
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
<b>Marek Nienałtowski</b> <br /><br /> Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
bEhdMCbp

Przebieg pierwszej części poniedziałkowego handlu na globalnych rynkach akcji był neutralny. Wskaźniki na Dalekim Wschodzie rozpoczęły nowy tydzień pod kreską, ale kolejne godziny handlu przyniosły poprawę nastrojów i suma summarum indeks MSCI Asia Pacific wzrósł o 0,5 procent.

Otwarcie sesji w Europie, wyraźniejszych sygnałów kierunkowych także nie dało. Indeks STOXX Europe 600 rozpoczął dzień od 0,04 proc. ruchu w górę, a indeks WIG20 od 0,10 proc. zwyżki do poziomu 2676,19 punktów.

Rytm dla globalnych parkietów nadal wybijają notowania czarnego złota, a te w poniedziałek jak na razie rosną. Uwaga inwestorów w dalszym ciągu skupiona jest na wydarzeniach w krajach arabskich, w tym głównie w Libii. Na ich _ celowniku _ znajduje się jednak obecnie także pogarszająca się sytuacja w Omanie, który to jest największym producentem ropy naftowej na Bliskim Wschodzie nie zrzeszonym w OPEC. O godz. 9:00 wartość notowanych w Stanach Zjednoczonych kwietniowych futuresów na lekką słodką ropę wynosiła 99,37 USD/bar. i była wyższa o 1,52 proc. niż na piątkowym rozliczeniu. Surowiec ten nadal pozostaje jednak poniżej psychologicznej bariery 100 dolarów za baryłkę, choć tylko nieznacznie – dzisiejsze maksimum kontraktów 99,96 USD/bar.

bEhdMCbr

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślne opowiedziała się za nałożeniem sankcji na reżim Muammara Kadafiego. Sankcje dotyczą m.in. zamrożenia zagranicznych aktywów libijskiego dyktatora, sprzedaży broni do tego kraju, a także ograniczeń podróży rodziny Kadafiego oraz jego głównych popleczników. Rada porozumiała się też co do tego, że sprawa ataków na ludność cywilną będzie skierowana do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz zbada, czy działania te nie miały charakteru zbrodni przeciwko ludzkości.

W poniedziałek przez południem (godz. 11:00) opublikowane zostaną finalne dane z Eurolandu o styczniowej inflacji. Nie powinny one jednak zaważyć w większym stopniu na rynkach. Dla inwestorów ważniejsze będą popołudniowe doniesienia zza oceanu dotyczące: dochodów i wydatków konsumenckich oraz bazowego indeksu cen PCE za styczeń (o godz. 14:30), a także indeksu Chicago PMI za luty (godz. 15:45) i transakcji sprzedaży domów w toku za ten sam miesiąc (godz. 16:00). Z Polski ważniejsze dane makro nie będą dziś publikowane.

bEhdMCbx
bEhdMCbS
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)