Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Koniec hossy? Złoto najniżej od czerwca

108
Podziel się

Cena złota spadła do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku. Impulsem do zniżek jest umocnienie dolara oraz wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Jednak w dłuższej perspektywie podwyższona inflacja może sprzyjać notowaniom kruszcu.

Koniec hossy? Złoto najniżej od czerwca
Cena złota spadła do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku.
bDRZFLkl

Luty zakończył się dla notowań metali szlachetnych mocnym spadkowym akcentem. Końcówka poprzedniego miesiąca przyniosła dwie sesje gwałtownych przecen złota pod rząd. W piątek cena kruszcu spadła do okolic 1715 dolarów za uncję, czyli do najniższego poziomy od połowy czerwca 2020 roku.

W poniedziałek, w pierwszym dniu marca, nastąpiło odbicie – notowania złota poszły w górę i dotarły do 1750 dolarów za uncję. Nie trwało to jednak długo – we wtorek cena ponownie spadła. Przed godz. 10.00 uncja złota jest wyceniana na 1716 dolarów, czyli niecałe 6,5 tys. zł.

bDRZFLkn

Przypomnijmy, że cena złota – które jest uważane za "bezpieczną przystań” i zyskuje w czasie kryzysu - wystrzeliła po wybuchu pandemii, przekraczając w sierpniu poziom 2 tys. dolarów za uncję. Z czego wynikają ostatnie spadki?

Zobacz także: Problemy banków z frankami. Będzie interweniował NBP? "Pomoc musi być dla całego rynku"

Impulsem do spadku notowań kruszcu był wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz wyraźne umocnienie amerykańskiego dolara. "Złoto – uznawane za aktywo chroniące przed inflacją – w takich momentach znajduje się pod presją podaży” – wyjaśnia Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

bDRZFLkt

Zwraca też uwagę, że wsparciem dla notowań kruszcu w poniedziałek było przegłosowanie programu stymulacyjnego Joe Bidena w Izbie Reprezentantów. Wprowadzenie tego programu w życie zapowiada rozpędzającą się inflację. Niemniej, aby to się wydarzyło, pakiet musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Senat.

Nie ulega wątpliwości, że w długoterminowej perspektywie podwyższona inflacja sprzyjałaby powrotowi notowań złota do zwyżek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZFLkO
giełda
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
SweeneyTodd
miesiąc temu
Jeżeli cena złota idzie w dół to znaczy że ktoś i to duży "ktoś" szykuje się do wielkiego kupowania
Bb322
miesiąc temu
Jakaś grupa spekulantów pewnie chce zakupić złoto .
Dzesika Wierc...
miesiąc temu
Bo tera sie żucili na Bitkojeny
bDRZFLkP
tylko pytam
miesiąc temu
pomyślcie - zjazd cen walorów np. papierów wartościowych odbywa się kiedy rynek jest nasycony czy też kiedy ktoś rzuci duży pakiet na rynek? Tak duża pula, aby zabezpieczyć potrzeby jakiejś dziury budżetowej, której kreatywna księgowość już nie przykrywa?
ooo
miesiąc temu
Ja zloty w takim razie dokupuje
...
Następna strona