KOWR: Eksport towarów rolno-spoż. wzrósł o 5,5% r/r do 29,3 mld euro w 2018 r. 

Warszawa, 01.03.2019 (ISBnews) - Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,5% r/r do 29,3 mld euro, wynika z obliczeń Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Obraz

"W 2018 r. odnotowano rekordowy poziom przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych. Osiągnięte wyniki potwierdzają, że sektor rolno-spożywczy jest kluczowym segmentem polskiej gospodarki i pozostaje ważnym ogniwem w międzynarodowym łańcuchu dostaw. Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych w 2018 r. osiągnęła nienotowany dotąd poziom 29,3 mld euro, o 5,5% wyższy niż w 2017 r. i około sześciokrotnie wyższy niż w roku akcesji Polski do UE. Jednocześnie import ukształtował się na poziomie 19,8 mld euro, o 2,6% wyższym niż w 2017 r. W 2018 r. dynamika wzrostu wartości eksportu była większa niż importu, co wpłynęło na zwiększenie dodatniego salda obrotów handlowych do 9,6 mld euro z 8,5 mld euro w 2017 r." - czytamy w materiale.

W strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych pierwszą pozycję zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory, co stanowiło w 2018 r. 21% wartości polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, tj. 6,3 mld euro o 6% więcej niż w 2017 r. W tej grupie asortymentowej dominującą pozycję zajmuje mięso czerwone wraz z przetworami (61% udziału w wartości). Wpływy uzyskane z eksportu tych produktów wzrosły o 1% r/r w 2018 roku i osiągnęły poziom 3,8 mld euro.

"Ważną pozycję w strukturze towarowej eksportu rolno-spożywczego zajmowały ziarno zbóż i przetwory zbożowo-mączne (3,4 mld euro, tj. na poziomie zbliżonym do notowanego w 2017 r.) oraz tytoń i wyroby tytoniowe (3,4 mld euro, o 13% więcej). Kolejną pozycję zajmowały produkty mleczne z 8% udziałem w wartości eksportu (2,23 mld euro, o 3% więcej). Znaczący udział w przychodach z eksportu generowała także sprzedaż zagraniczna cukru i wyrobów cukierniczych (2,15 mld euro, o 2% więcej), ryb i ich przetworów (2,1 mld euro, o 12% więcej) oraz warzyw łącznie z przetworami (1,6 mld euro, o 8% więcej) i owoców łącznie z przetworami (1,3 mld euro, podobnie jak w 2017 r.)" - czytamy dalej.

W dostawach produktów rolno-spożywczych do krajów głównym partnerem pozostała UE w 2018 co wygenerowało 24,2 mld euro, co stanowiło ponad 82% przychodów uzyskanych z eksportu żywności.

"Najważniejszym partnerem handlowym Polski były Niemcy. Eksport do tego kraju wyniósł 7 mld euro i był o 7% większy niż w 2017 r. Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Wielka Brytania (2,7 mld euro), Holandia (2 mld euro), Włochy i Francja (po 1,6 mld euro) oraz Czechy (1,5 mld euro)" - czytamy w materiale.

Do krajów pozaunijnych wyeksportowano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości 5,2 mld euro w 2018 roku wobec 5,1 mld euro rok wcześniej.

"Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw ukształtował się na poziomie 1,3 mld euro, o 4% wyższym niż rok wcześniej. Do Federacji Rosyjskiej wywieziono produkty o wartości 507 mln euro, na Ukrainę - 483 mln euro, a na Białoruś - 232 mln euro. Eksport do pozostałych krajów (spoza UE i WNP) wzrósł o 2%, do 3,8 mld euro. Znaczącymi odbiorcami spośród tej grupy państw były Stany Zjednoczone, do których sprzedano towary rolno-spożywcze o wartości 528 mln euro, Arabia Saudyjska (277 mln euro), Izrael (219 mln euro) i Turcja (198 mln euro)" - podano także.

Saldo handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w 2018 r. było dodatnie i osiągnęło rekordowy poziom 9,6 mld euro o 12% r/r i 12-krotnie wyższy niż w 2004 r.

"W 2018 r. największe dodatnie saldo w polskim handlu zagranicznym uzyskano w przypadku: tytoniu i wyrobów tytoniowych (2,59 mld euro), mięsa drobiowego (2,24 mld euro) i mięsa czerwonego (2,15 mld euro) oraz przetworów zbożowo-mącznych (1,56 mld euro). Znaczną nadwyżkę eksportową uzyskano także w handlu zagranicznym produktami mlecznymi, wyrobami cukierniczymi, warzywami (łącznie z przetworami) oraz ziarnem zbóż. Dodatnie saldo wymiany odnotowano również dla: soków owocowych i warzywnych, produktów paszowych, cukru, piwa, ryb i ich przetworów, tłuszczów zwierzęcych, skrobi oraz melasy" - wskazano w materiale.

"Największy deficyt w 2018 r. wystąpił w polskim handlu zagranicznym makuchami, owocami i ich przetworami, kawą, herbatą i kakao, żywymi zwierzętami, tłuszczami roślinnymi, nasionami roślin oleistych oraz winem, wermutem i szampanem. Mniejszy deficyt odnotowano w handlu wyrobami spirytusowymi, ryżem oraz ziemniakami i ich przetworami" - czytamy dalej.

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
Odbudowa Ukrainy pochłonie 600 mld dol. Nowy raport Citi
Odbudowa Ukrainy pochłonie 600 mld dol. Nowy raport Citi
Herosi Rynku Kapitałowego 2026. Grzegorz Siemionczyk z nominacją
Herosi Rynku Kapitałowego 2026. Grzegorz Siemionczyk z nominacją
Turyści mają problem. Wyciek danych z Booking.com. Jest ostrzeżenie
Turyści mają problem. Wyciek danych z Booking.com. Jest ostrzeżenie
Trump rozważa przedłużenie ulgi w transporcie morskim. Chce ustabilizować ceny ropy
Trump rozważa przedłużenie ulgi w transporcie morskim. Chce ustabilizować ceny ropy
CBA w ministerstwie klimatu. Hennig-Kloska: ja się bardzo cieszę
CBA w ministerstwie klimatu. Hennig-Kloska: ja się bardzo cieszę
Odbicie na rynku krypto. Bitcoin przebija 77 tys. dolarów
Odbicie na rynku krypto. Bitcoin przebija 77 tys. dolarów
Anglia bez papierosów. Urodzeni po 2008 r. nie kupią legalnie tytoniu
Anglia bez papierosów. Urodzeni po 2008 r. nie kupią legalnie tytoniu
USA blokują dolary dla Iraku. Cios w proirańskie bojówki
USA blokują dolary dla Iraku. Cios w proirańskie bojówki
Niepokojące sygnały z USA ws. zamówień rakiet. Szef MON potwierdza
Niepokojące sygnały z USA ws. zamówień rakiet. Szef MON potwierdza
Amazon przyspiesza w Polsce. Miliardy na inwestycje
Amazon przyspiesza w Polsce. Miliardy na inwestycje
Ceny paliw uderzają w gminy. Usługi publiczne zagrożone
Ceny paliw uderzają w gminy. Usługi publiczne zagrożone
Diesel w dół, benzyna w górę. Jest nowe obwieszczenie ws. cen paliw
Diesel w dół, benzyna w górę. Jest nowe obwieszczenie ws. cen paliw