Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRD: 32% MŚP ma trudności z eksportem towarów i usług

1
Podziel się:

Obecnie 32% firm z sektora MŚP zajmujących się sprzedażą towarów lub usług za granicę ma problem z ich wyprodukowaniem i dostarczeniem bądź wykonaniem, wynika z IV badania Krajowego Rejestru Długów (KRD) "KoronaBilans MŚP". W pierwszej, majowej edycji badania "KoronaBilans MŚP", 42% eksporterów miało trudności z realizacją zamówień dla swoich zagranicznych klientów.

KRD: 32% MŚP ma trudności z eksportem towarów i usług

"Wyniki tego badania mają swoje odzwierciedlenie w liczbach Głównego Urzędu Statystycznego, który właśnie opublikował dane dotyczące handlu międzynarodowego. Z informacji GUS-u wynika, że w całym pierwszym półroczu rodzimi przedsiębiorcy wyeksportowali za granicę towary o łącznej wartości sięgającej ponad 480 mld zł. To o 5,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ten spadek wynika głównie z ograniczeń na terenie Polski, ale także z ograniczeń w innych krajach, związanych z epidemią koronawirusa. Wraz z odmrażaniem gospodarek we wszystkich krajach, przedsiębiorcom łatwiej dokonywać wymiany handlowej. Stąd też spada liczba firm, które mają z tym problem" - powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

W przypadku importerów problemów ze sprowadzeniem towarów do Polski doświadczyło prawie 42% firm. Ten odsetek zmniejszył się w porównaniu z badaniem z maja o 3 pkt proc.

"Wymiana handlowa działa w obie strony. Zagraniczni producenci mają takie same kłopoty, jak rodzime firmy. Dotykają ich takie same bądź podobne restrykcje i obostrzenia sanitarne, czy kłopoty z dostawcami i pracownikami. Stąd problem polskich importerów" - powiedział ekspert Rzetelnej Firmy Andrzej Kulik, cytowany w komunikacie.

IV edycja ogólnopolskiego Badania "KoronaBilans MŚP" została przeprowadzona przez IMAS International pod koniec lipca 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Obejmuje grupę 300 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
gozo
4 lata temu
A najgorsze, że nawet jak już ci się uda wysłać ten towar i wszystko gra, to i tak masz termin 90 dni na fakturze i czekasz jak głupi.