Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kruk: Polacy najczęściej zakładają, że wydadzą na ferie zimowe od 400 do 800 zł

1
Podziel się:

Polacy najczęściej zakładają, że koszt wyjazdu w czasie ferii zimowych wyniesie od 400 do 800 zł na osobę, wynika z badania "Wydatki na ferie zimowe 2019" przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie Grupy Kruk. Taką kwotę najczęściej wskazywali też rok temu. Wyższą kwotę podało 18% respondentów, a niższą 14% z nich.

Kruk: Polacy najczęściej zakładają, że wydadzą na ferie zimowe od 400 do 800 zł

"Prawie co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać na ferie zimowe, a co piąty jeszcze się waha, jaką podjąć decyzję. A decyzja ta może być trudna, bo ceny za tygodniowy pobyt dziecka na zimowisku lub obozie zimowym wahają się pomiędzy 1 100 a 2 000 zł. Z przeprowadzonego badania wynika, że Polacy najczęściej zakładają, że koszt wyjazdu w czasie ferii zimowych wyniesie od 400 do 800 zł na osobę" - czytamy w komunikacie.

Blisko 50% (48%) osób, które wzięły udział w badaniu, nie planuje wyjazdu. Wyniki badania pokazały jednak spore zróżnicowanie pomiędzy mieszkańcami poszczególnych województw pod tym względem. W województwie lubelskim i śląskim ferie spędzi w domu 65% mieszkańców tych regionów. To najwięcej spośród wszystkich województw. W swojej miejscowości zostaną też osoby z województwa łódzkiego (prawie 60%), a także z województwa podlaskiego i kujawsko-pomorskiego (w obu po ponad 59%), wskazano również.

"Zimowa przerwa semestralna w niektórych województwach wypada jeszcze w styczniu, czyli dwa tygodnie po przerwie świątecznej. Dla wielu rodzin grudniowe wydatki są odczuwalne jeszcze w ciągu kolejnych tygodni. Dlatego jednym z powodów spędzania ferii w domu może być nadwyrężony wcześniej budżet domowy. Trzeba mieć też na uwadze różnice w wysokości wynagrodzeń w poszczególnych regionach" - powiedziała Agnieszka Salach z Grupy Kruk, cytowana w materiale.

Według danych GUS dotyczących zatrudnienia i wynagrodzenia Polaków od I do III kwartału 2018 roku, najlepiej zarabiali mieszkańcy województwa mazowieckiego (5 859,71 zł), dolnośląskiego (4 955,80 zł) i pomorskiego (4 859,71 zł). Najniższe przeciętne pensje miały osoby mieszkające w warmińsko-mazurskim (4 079,19 zł), podkarpackim (4 137,27 zł) i kujawsko-pomorskim (4 211,57 zł), przypomniano w materiale.

"Okazuje się jednak, że decyzja o wyjeździe na zimowy wypoczynek nie zależy tylko od wysokości wynagrodzenia. Kluczowe jest tu planowanie swoich wydatków z dużym wyprzedzeniem i umiejętność zarządzania swoimi finansami. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać na taki wyjazd, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie on do skutku" - dodała Salach.

Ferie zimowe w innym regionie Polski spędzą przede wszystkim mieszkańcy województwa wielkopolskiego (48%), zachodniopomorskiego (43%), mazowieckiego (42%) i warmińsko-mazurskiego (40%), podsumowano.

Badanie SW Research "Wydatki na ferie zimowe w 2019 roku" na zlecenie Grupy Kruk przeprowadzono w dniach 7-9.01.2019 roku metodą wywiadów online (CAWI).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Góral z Mazur
5 lata temu
To założenie było słuszne jeszcze kilka lat temu.