Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KUPS: Nie można bagatelizować wpływu zmian stawek VAT na rynek napojów

0
Podziel się:

Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany dotyczące stawek podatku od towarów i usług (VAT) będą miały także niefiskalne skutki, których nie należy bagatelizować - w tym zmianę struktury konsumpcji, uważa prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) Julian Pawlak.

KUPS: Nie można bagatelizować wpływu zmian stawek VAT na rynek napojów

"Ministerstwo Finansów pracując nad nową matrycą VAT postanowiło zamienić jedną stawkę 5% na soki, nektary i napoje owocowe lub warzywne o zawartości soku min. 20% na trzy stawki (5% dla soków, 8% dla nektarów i 23% dla napojów). Oprócz efektów fiskalnych planowana podwyżka będzie miała tzw. niefiskalne skutki opodatkowania, w tym zmianę struktury konsumpcji. Ta zmiana wpłynie na zapotrzebowanie producentów na owoce i warzywa i nie można jej bagatelizować" - napisał Pawlak w przesłanym do agencji ISBnews komentarzu w sprawie wypowiedzi dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w Bydgoszczy Wojciecha Kędzi.

Kędzia napisał w komunikacie przesłanym ISBnews, że proponowane przez Ministerstwo Finansów uproszczenie i uporządkowanie systemu stawek VAT, którego jednym z elementów jest zróżnicowanie stawek podatku w zależności od zawartości owoców w napojach, nie będzie miało decydującego wpływu na zapotrzebowanie na owoce.

Pawlak wskazał natomiast, że z wyliczeń do wstępnej propozycji resortu finansów wynika, że mówimy o spadku o 190 tys. ton surowca potrzebnego do produkcji nektarów i napojów. Jest to spadek o 75% w porównaniu z obecną sytuacją.

"Należy tu zaznaczyć, że nigdy KUPS nie twierdził, że o 3/4 spadnie zapotrzebowanie na surowiec rolniczy do produkcji soków, czy dla całej kategorii soki, nektary, napoje. Wyliczenia spadku o 75% odnoszą się do rynku objętego planowanymi podwyżkami VAT - czyli nektarów i napojów owocowych. Ilość 190 tys. ton została wyliczona na podstawie zawartości soku w nektarach i napojach owocowych, obliczenia spadku sprzedaży tych kategorii na podstawie badań elastyczności cenowej oraz prognozie zmniejszenia zawartości soku w napojach" - czytamy dalej w komentarzu.

Szczegółowa analiza została przekazana do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort rolnictwa po zapoznaniu się z danymi popiera pozostawienie stawki 5% na całą kategorię soków, nektarów i napojów owocowych, poinformował szef KUPS.

"Błędne jest również przekonanie, że spadek konsumpcji napojów i nektarów wpłynie pozytywnie na sprzedaż soków. Analizując rynek europejski (dane Canadean 2017r) należy odnotować, że mimo większej zamożności społeczeństwa spożycie soku na osobę jest porównywalne do rynku polskiego (Polska 15,5 l, UK 13,3 l, Francja 18 l). Spożycie nektarów jest 2 razy mniejsze, a spożycie napojów owocowych również odbiega znacząco od Polski (Polska 14,2 l, UK 8,2 l, Francja 9,8 l). Dane jednoznacznie wskazują, że mniejsze spożycie napojów nie przekłada się na większą konsumpcję soków" - napisał także Pawlak.

"Przypominamy, że rynek, który wskutek tak drastycznego zwiększenia podatku VAT ucierpi - to 800 mln litrów nektarów i napojów owocowych. Chcemy podkreślić, jak duża ilość jabłek i innych owoców do produkcji tych wyrobów jest potrzebna. Podwyżki podatków zawsze mają konsekwencje i lekkomyślne jest bagatelizowanie utraty 190 tys. ton rynku zbytu dla rolników, już borykających się z problemem nadpodaży" - podsumował prezes KUPS.

Kędzia napisał, że "jako bardzo niewiarygodną" odebrał przedstawioną przez KUPS prognozę spadku zapotrzebowania na surowce, w szczególności jabłka do produkcji soków, o 75% w związku z proponowanymi zmianami regulacji ustawowych.

Według niego, przedstawione w prezentacji KUPS-u zestawienie, z którego wynika 62-procentowy udział napojów i nektarów w rynku soków, napojów i nektarów to porównywanie danych nieporównywalnych. Na podstawie tego udziału KUPS wnioskuje - wskazywał - o ewentualnym znaczącym spadku zapotrzebowania na owoce do produkcji soków. Kędzia podkreślał, że w owym 62-procentowym wolumenie ilościowym blisko 80% masy stanowi woda oraz inne surowce i dodatki - w tym bardzo często niezdrowy syrop glukozowo-fruktozowy.

forex
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)