Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Kursy akcji. Ryczko: prawie dwumiesięczne minima na WIG20

7
Podziel się

W trakcie czwartkowego handlu WIG20 spadł o 1,61 proc. , osuwając się na poziom 2240 pkt. ostatni raz obserwowany na początku czerwca br. MWIG40 stracił dziś 1,06 proc., a sWIG80 „oddał” 0,28 proc.. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 840 mln z czego 762 mln przypadło na WIG20. Główny warszawski indeks był dziś również najsłabszym rynkiem w Europie (zaraz za rosyjskim RTS).

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ (Materiały prasowe, DM BOŚ)
bDyThKWJ

Początek handlu zwiastował podtrzymanie presji podażowej po tym jak wczorajszy FED odebrany został jako zbyt mało gołębi (pomimo obniżki stóp o 25pb.) co schłodziło nieco nastroje wokół WallSt. Problemy WIG20 zaczęły się po godz. 13:00 gdy szybkim ruchem indeks osunął się ponad 30 pkt.

Główny, krajowy indeks ciągnięty był dziś w dół przez składowe związane m.in. z rynkiem wydobywczym jak i bankowym. Pięć (z pośród 20) akcji zaliczanych do WIG20 straciło dziś ponad 3 proc. (Pekao -3,17 proc., KGHM -3,22 proc., CCC -3,47 proc., PKOBP -3,74 proc. oraz JSW ze zniżką 4,91 proc.). Spowodowało to również spadki sub-indeksów WIG-Górnictwo oraz WIG-Banki o odpowiednio 3,39 proc. oraz 2,66 proc.

Liderem zniżki w zakresie sub-indeksów był jednak WIG-Chemia (-3,92 proc.), gdzie chwilę przed zamknięciem akcje Azotów Tarnów traciły przejściowo blisko 8 proc.. Wśród innych ciekawych wydarzeń warto wspomnieć o kuriozalnej reakcji walorów Enei (przejściowy wzrost walorów o blisko 4 proc.) na decyzję sądu w Poznaniu, który stwierdził nieważność uchwały WZ ws. przystąpienia do budowy projektu Ostrołęka C.

bDyThKWL

Blisko 650 mln obrotu przypadło dziś na walory spadające stąd trudno wskazać interesujące akcje po drugiej stronie szali. Wyjątkiem były m.in. udziały EkoExportu (+5,8 proc.), gdzie wczoraj inwestorzy powrócili do handlu po dłuższym okresie zawieszenia notowań.

W zakresie danych makro krajowy, przemysłowy PMI za lipiec wypadł poniżej prognoz (47,4 pkt. wobec oczekiwanych 48 pkt.), osiągając również najniższy poziom od blisko 6 lat. W ostatnich miesiąca wskazania (wyprzedzającego wskaźnika) PMI nie przekładają się jednak wyraźnie na sytuację w gospodarce realnej.

Z rynkowego punktu widzenia spadek WIG20 do okolic 2240 pkt. jest pochodną wyłamania się dołem indeksu z konsolidacji nad 2300 pkt. Ponownie widoczna jest pewna słabość krajowego rynku m.in. wobec MSCI EM, który również przejściowo znajdował się pod presją. Najbliższa, istotniejsza strefa wsparcia to rejon 2215-2224 pkt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyThKWR
bDyThKXm
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(7)
On
rok temu
To się dopiero zacznie... PiS zaorze gospodarczo kraj na dekady jak gierek. Rozdaje i zadłuża dodając kolejne podatki. Róbcie nieroby 500 + ( dzieci) ktoś to musi spłacić kiedyś
Richardlionhe...
rok temu
Ewidentnie polska gospodarka nie odzwierciedla się na giełdzie!? A rządzący mówią co innego? Ostatnio spadki tygodniami ciągną się?Ameryka na zielono -Warszawa na czerwono?Europa na zielono,WIG na czerwono?500+ wykonczy giełdę? ??
s&p500
rok temu
KIEDY TO DZIADOSTWO UPADNIE I NIECH NIKT NIE NAZYWA TEGO GIEŁDĄ !!!!!!!!!!
bDyThKXn
Lionheart
rok temu
Gieład polska to wielka sciema!!!
HOSSA
rok temu
BIOTON !!!!. Technicznie i fundamentalnie Byczo wygląda Dodatkowo sprzyja mocny dolar