Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leszek Czarnecki zapowiada odwołanie od decyzji BFG dot. przejęcia Idea Banku

3
Podziel się:

W poniedziałek zostanie złożone odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie od decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) w sprawie wszczęcia procedury przymusowej restrukturyzacji Idea Banku i przejęcia go przez Bank Pekao, wynika z oświadczenia Leszka Czarneckiego. 

Leszek Czarnecki zapowiada odwołanie od decyzji BFG dot. przejęcia Idea Banku

"Dzisiejsza decyzja BFG o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku S.A. jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank S.A. zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji" - napisał Czarnecki w oświadczeniu.

"M.in. w ciągu ostatnich tygodni moje spółki zainwestowały dodatkowo w bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Przypomnę, że przyczyną kłopotów Idea Bank S.A. było m.in. działanie KNF w okresie, w którym szefował tej instytucji Marek Ch." - czytamy dalej.

Czarnecki wskazał, że jako większościowy właściciel banku odbiera działania BFG i KNF jako realizację tzw. Planu Zdzisława Sokala, który został mu przedstawiony przez poprzedniego szefa KNF Marka Ch.

"Ponieważ głównym inwestorem Idea Bank S.A. jest mój podmiot zarejestrowany w Holandii zapowiadam, że działania BFG i KNF będą miały skutek w postaci roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym ustanawianym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską, a Holandią na kwotę stanowiącą wartość moich udziałów i przyszłych z nich zysków"- napisał także Czarnecki.

Ponadto, że w poniedziałek zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zakończył.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) poinformował dziś, że ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku wszczął jego przymusową restrukturyzację. Idea Bank zostanie przejęty przez Bank Pekao 3 stycznia 2021 r. Pełna integracja operacyjna Idea Banku ze strukturami Banku Pekao spodziewana jest do końca IV kwartału 2021 r.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla mikro, małych i średnich firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Aktywa razem banku wyniosły 17,32 mld zł na koniec 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
adaf
3 lata temu
Ślicznie rozegrane. 31.12 po ostatniej sesji na pare h przed sylwestrem nagle decyzja. Do tego dziwnym trafem w tej samej chwili przerwa techniczna a przy kolejnej sesji operują już jako PEKAO a nie IDEA. Do tego oczywiście giełda nie działa więc akcje jutro rano będą miały wycenę na otwarciu 0,00. Jupi. Kogo kolejnego nacjonalizujemy ? Ręce opadają.
wacek
3 lata temu
kolejny etap NWO. przejac wszystkie banki. uzaleznic od panstwa czyli od banku swiatowego wszystko.
Ewa
3 lata temu
A do kogo ja mam się odwołać bo Idea nie oddaje mi pieniędzy bo sprzedał produkt który już źle rokował i to biadolenie i prośba o cierpliwość a ja chcę dziecku kupić mieszkanie i nie mam za co. Kłamstwo było poganiane kłamstwem. Rozmowa z przedstawicielem w Katowicach jak z dzieckiem przedszkolnym.