Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF: Oprocentowanie obligacji detalicznych w czerwcu na poziomie z maja

0
Podziel się:

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych w czerwcu zostanie utrzymane na poziomie z maja, wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

MF: Oprocentowanie obligacji detalicznych w czerwcu na poziomie z maja
bEsiwfTp

"W czerwcu będzie można nabyć obligacje ze stałej oferty z oprocentowaniem od 0,50% do 1,70%. Dodatkowo, beneficjenci programu 500+ będą mogli ulokować środki uzyskując w pierwszym roku oszczędzania oprocentowanie w wysokości 1,50% i 2,00% odpowiednio w przypadku zakupu 6-letnich i 12-letnich obligacji rodzinnych" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 1,00%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10% dla 3-latek, 1,30% dla 4-latek oraz 1,70% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu ,,Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 1,50% i 2,00% w pierwszym roku oszczędzania. Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M, po której banki pożyczają sobie pieniądze.

bEsiwfTr

W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 0,75%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje również w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,00%.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25% dla obligacji 6-letnich oraz 1,50% dla 12-letnich.

W czerwcu będzie można nabyć obligacje ze stałej oferty z oprocentowaniem od 0,50% do 1,70%. Dodatkowo, beneficjenci programu 500+ będą mogli ulokować środki uzyskując w pierwszym roku oszczędzania oprocentowanie w wysokości 1,50% i 2,00% odpowiednio w przypadku zakupu 6-letnich i 12-letnich obligacji rodzinnych.

"Obligacje skarbowe, w pełni gwarantowane przez Skarb Państwa, to najbezpieczniejszy sposób oszczędzania, bez limitów kwotowych z elastycznym dostępem do zgromadzonych środków. W sposób wygodny i bezpieczny - nie wychodząc z domu - wszystkie obligacje oszczędnościowe można kupić w dowolnym momencie przez internet" - powiedział Nowak.

bEsiwfTS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)