Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

'Minutes' RPP: Koniunktura pozostanie korzystna w 2019 roku

0
Podziel się:

Warszawa, 21.03.2019 (ISBnews) - Podczas marcowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenili, że koniunktura w bieżącym roku pozostanie korzystna, a skala spowolnienia aktywności gospodarczej w kraju będzie mniejsza niż wskazywały wcześniejsze prognozy, ze względu na oczekiwany pozytywny wpływ działań fiskalnych zapowiadanych przez rząd na popyt krajowy, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). 

'Minutes' RPP: Koniunktura pozostanie korzystna w 2019 roku

"Podkreślano, że czynnikiem oddziałującym negatywnie na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce będzie osłabienie koniunktury w jej najbliższym otoczeniu. Jednocześnie - według marcowej projekcji - skala spowolnienia aktywności gospodarczej w kraju będzie mniejsza niż wskazywały wcześniejsze prognozy, ze względu na oczekiwany pozytywny wpływ działań fiskalnych zapowiadanych przez rząd na popyt krajowy" - czytamy w "minutes".

Niektórzy członkowie Rady wyrażali przy tym opinię, że dynamika PKB w bieżącym roku może być wyższa niż wskazuje projekcja, podano także.

"Członkowie ci podkreślali, że - wobec zapowiadanej stymulacji fiskalnej i stabilizacji cen energii elektrycznej - utrzyma się prawdopodobnie istotny wzrost popytu konsumpcyjnego. Jednocześnie negatywny wpływ osłabienia koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki na aktywność gospodarczą w kraju będzie prawdopodobnie ograniczany przez wysoką zdolność adaptacji polskich przedsiębiorstw do zmieniających się uwarunkowań rynkowych" - czytamy dalej.

Członkowie RPP ocenili, że perspektywy koniunktury nadal obarczone są znaczną niepewnością. Głównym czynnikiem ryzyka dla oczekiwanej ścieżki PKB jest kształtowanie się sytuacji gospodarczej na świecie.

Według centralnej ścieżki marcowej projekcji NBP, wzrost PKB sięgnie 4% w tym roku, a następnie spowolni do 3,7% w 2020 r. i do 3,5% w 2021 r.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)