Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
09.11.2020 18:45

Morawiecki: Liczymy na 20-kilka milionów szczepionek wiosną lub trochę wcześniej

Polska otrzyma szczepionki w ramach unijnej umowy z firmą Pfizer proporcjonalnie do wielkości populacji - będzie to dwadzieścia kilka milionów sztuk, które powinny trafić do kraju "wiosną, może trochę wcześniej", poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek. [...] Nastąpi to wiosną przyszłego roku, może trochę wcześniej. Chcemy tak szybko dostać te szczepionki, jak inne, zachodnie kraje UE. I dostaniemy je w tym samym czasie, ponieważ tak jest skonstruowana umowa, którą my jesteśmy częścią" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Firma Pfizer poinformowała dziś, że wyprodukowana przez nią szczepionka na koronawirusa jest w 90% przypadkach skuteczna.

Jak podkreślił premier, szacowana liczba szczepionek, które mają być wyprodukowane w tym roku to 50 mln, a w przyszłym roku - 1,3 mld sztuk.

"Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami UE do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji. A więc jesteśmy również przy tej umowie, którą wczoraj Komisja Europejska zawarła z firmą Pfizer na badania nad szczepionką, a w środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek" - podkreślił Morawiecki.

Poinformował też, że trwają już prace nad planem, logistyką dystrybucji szczepionek - najpierw do seniorów i przede wszystkim do służb medycznych oraz mundurowych.

"Szczepionka będzie oczywiście dostępna dla chętnych, ale chcemy, żeby była ona dostępna w jak największym wymiarze, tak, by wszyscy mogli w jak najkrótszym czasie się zaszczepić" - zaznaczył premier.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-11-2020

Rej79chciałbym zobaczyć jak Morawicki szczepi siebie i swoją rodzinę tym syfem

09-11-2020

monikasam sie zaszczep taka szczepionka

09-11-2020

MASTERMIND... LICZĘ NA TO ŻE P. MORAWIECKI WKOŃCU PODA SIĘ DO DYMISJI... NAJGORSZY PREMIER W HISTORII RP...

Rozwiń komentarze (8)