Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiT: Produkcja budowalno-montażowej wzrośnie o ok. 7% r/r we wrześniu

0
Podziel się:

Produkcja sprzedana budowlano-montażowa wzrośnie o blisko 7% r/r we wrześniu (wobec wzrostu o 2,7% r/r w sierpniu br.), prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

MPiT: Produkcja budowalno-montażowej wzrośnie o ok. 7% r/r we wrześniu

"We wrześniu 2019 roku oczekujemy blisko 7-proc. wzrostu produkcji budowlanej (r/r). Przyspieszenie dynamiki produkcji sprzedanej w sektorze budowlanym wynikać będzie głównie z korzystnego układu kalendarza (1 dzień roboczy więcej wobec września 2018 r.)" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował dziś, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w sierpniu br. o 2,7% r/r, W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,1%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 5,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 2% wyższym ­w porównaniu z lipcem bieżącego roku.

"Po dobrym wyniku sektora budowlanego w lipcu (wzrost o 6,6% r/r) sierpień pokazał nieznaczny spadek aktywności przedsiębiorstw z branży, w dużej mierze spowodowany mniejszą liczbą dni roboczych w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 r. oraz wysoką bazą przed rokiem (wzrost o 20%)" - czytamy dalej w komentarzu.

Eksperci zwrócili uwagę, że w sierpniu 2019 roku dynamiczny, w porównaniu z sierpniem 2018 roku, wzrost produkcji o 7,7% zanotowano w obiektach infrastrukturalnych (budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej) oraz o 5,9% w budowie budynków. Niższą niż przed rokiem produkcję budowlaną odnotowano w przypadku specjalistycznych robót budowlanych (-10,3%). Nieco lepsze od wstępnych oczekiwań wyniki w obszarze budownictwa infrastrukturalnego mogą świadczyć o utrzymaniu się dobrego tempa inwestycji publicznych.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)