Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
31.07.2020 15:19

MR planuje przyśpieszenie prac nad cyfryzacją procesu budowlanego

W ramach cyfryzacji procesu inwestycyjnego już od poniedziałku będzie można pobrać i wypełnić kilka formularzy dot. procesu budowlanego. W najbliższych miesiącach ma pojawić się także możliwość przesyłania dokumentacji budowlanej online, a pod koniec roku - złożenie przez internet wniosku o pozwolenie na budowę, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.  

Podziel się
Dodaj komentarz

W miniony wtorek rząd przyjął projekt noweli prawa budowlanego.

"Mamy nadzieję, że zakończymy proces legislacyjny do końca września i jak tylko ustawa wejdzie w życie te wnioski [w procesie budowlanym] będzie można podpisywać profilem zaufanym, komunikować się już kompletnie bezosobowo w trybie bez papieru z urzędem" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom.

Do grudnia 2020 r. resort chciałby, aby wszystkie formularze budowlane, łącznie z dokumentacją techniczną były przekazywane w trybie cyfrowym bez konieczności kontaktu inwestora oraz innych osób, działających w jego imieniu z urzędem.

Emilewcz przypomniała, że w 2019 roku wydano ponad 99 tys. pozwoleń na budowę dla budynków jednorodzinnych i ponad 5 tys. pozwoleń dla budynków wielorodzinnych, w sumie 150 tys. pozwoleń na budowę.

"Do tej pory każdy z wniosków musiał zostać dostarczony przez interesariusza osobiście, a każdy z tych wniosków wiąże się też z kontaktem w wielu urzędach.[...] Naszym celem jest, aby dla tych znajdujących się w przestrzeni publicznej dokumentów nie trzeba było wykonywać dodatkowych [...] aktywności" - powiedziała.

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zaznaczył, że od przyszłego tygodnia szereg formularzy będzie dostępnych on-line. Resort wybrał obszary, w których najczęściej jak wynika ze statystyk dochodzi do kontaktu obywatel - Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).

"Będzie można zgłosić roboty budowlane, będzie można zgłosić zamianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wnioskować o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, przenieść decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, zgłosić rozbiórkę, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, zgłosić o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane" - powiedział Nowicki.

W planach jest:

- wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy;

- nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane;

- konto inwestora w serwisie e-budownictwo

- umożliwienie - pod koniec roku - złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.

(ISBNews)

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz