Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MZ: 735 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 58 611

0
Podziel się:

Mamy 735 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 58 611 osób, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 913 osób.

MZ: 735 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 58 611
(Flickr)
bEDldZSJ

"Mamy 735 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (160), małopolskiego (140), mazowieckiego (126), pomorskiego (60), wielkopolskiego (43), podkarpackiego (33), łódzkiego (31), dolnośląskiego (31), lubelskiego (28), warmińsko-mazurskiego (21), kujawsko-pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (13), opolskiego (12), podlaskiego (8), lubuskiego (8), świętokrzyskiego (4)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 17 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 62-K Racibórz (mieszkanka woj. opolskiego), 44-M Działdowo, 59-K Zgierz, 81-M, 73-K Kraków, 90-K Płock, 82-K Kozienice, 70-K Łańcut, 37-M Poznań, 67-M, 86-K Racibórz, 85-K Gliwice, 70-K Tychy, 72-M Zgierz (mieszkaniec woj. śląskiego), 87-K Kobiór, 74-M i 82 M Szczecin. Większość osób miała choroby współistniejące" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 58 611 osób. Pacjenci znajdują się głównie w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEDldZSL

Z danych MZ wynika, że według ostatnich dostępnych danych przeprowadzono blisko 2,4 mln testów, w ciągu doby ponad 20 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 907 osób, 103 621 było objętych kwarantanną, a 8 813 - nadzorem epidemiologicznym. Zajęte były 83 respiratory. Dotychczas zmarło 1 913 osób. Wyzdrowiało 40 099.

Od blisko pięciu miesięcy na terenie kraju obowiązuje stan epidemii. Od ubiegłej soboty wprowadzono dodatkowe dwa rodzaje obostrzeń w powiatach, w których zanotowano najwięcej nowych przypadków koronawirusa. Aktualnie największe rygory obowiązują w dziewięciu powiatach w tzw. strefie czerwonej, obejmującej: powiat nowosądecki, miasto Nowy Sącz, powiat rybnicki, powiat wodzisławski, miasto Ruda Śląska, powiat ostrzeszowski, Jastrzębie Zdrój (dotychczas w tzw. strefie żółtej), powiat wieluński oraz miasto Rybnik.

Na terenie tych powiatów nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 os. musi przypadać 10 m2. W kinach może publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.

bEDldZSR

W kolejnych dziewięciu powiatach (tzw. żółtych) restrykcje są nieco łagodniejsze. Są to: powiat pszczyński, powiat cieszyński, powiat wieruszowski miasto Żory oraz powiaty, które dotychczas były w strefie zielonej, czyli: raciborski, limanowski, grajewski, miasto Biała Podlaska i nowotarski.

Na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

bEDldZSS

Na pozostałej części kraju rygory są nieco mniejsze. Zniesione zostały ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii, ale obowiązkowe jest zachowanie półtorametrowego dystansu (w przeciwnym razie należy nosić maseczkę). W restauracjach i barach odległość między stolikami powinna nadal wynosić dwa metry.

W przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach, sklepach, urzędach maseczki nadal są obowiązkowe.

Otwarte są kina, teatry, filharmonie, a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu i baseny.

Jest też możliwość organizowania koncertów i widowisk zarówno w salach koncertowych jak i na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że zajęta będzie jedynie połowa miejsc, a słuchacze czy widzowie będą zajmować je naprzemiennie.

bEDldZST

Na boiskach i stadionach mogą być obecni kibicie (pod warunkiem, że zapełniona jest jedynie połowa miejsc). Z aquaparku może korzystać do 75% obłożenia obiektu.

Osoby uprawiające sport nie muszą nosić maseczek. Organizowanie wydarzeń sportowych jest możliwe do 250 uczestników. Nie ma obowiązku zachowania dystansu społecznego, choć jest zalecany. Na polach golfowych, kortach tenisowych, stajniach, stadninach i torach wyścigowych dla koni, przy imprezach dot. sportów wodnych i lotniczych - nie obowiązuje limit 250 uczestników.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla firm. Do przedsiębiorców i pracowników trafiło już ponad 129 mld zł pomocy.

bEDldZTm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)