Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
17.06.2020 10:26

NBP: Dalszy spadek rentowności banków może być wyzwaniem dla systemu finansowego

Dalsze obniżenie rentowności banków może stanowić dodatkowe wyzwanie dla systemu finansowego, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o stabilności systemu finansowego. Wydanie specjalne: skutki pandemii COVID-19".

Podziel się
Dodaj komentarz

"Dalsze obniżenie rentowności banków może stanowić dodatkowe wyzwanie dla systemu finansowego. Trend spadkowy rentowności sektora bankowego jest obserwowany od kilku lat. Szok COVID-19 dodatkowo wpływa negatywnie na wszystkie źródła dochodów banków. Utrudnia to podnoszenie kapitału i zwiększa ryzyko ograniczenia akcji kredytowej. Jednocześnie osłonowe działania fiskalne oraz silne poluzowanie polityki pieniężnej przez NBP przyczyniają się do zwiększenia zdolności do obsługi długu przez kredytobiorców, ograniczając koszty ryzyka kredytowego banków" - czytamy w raporcie.

"Utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału ze źródeł zewnętrznych są szczególnym wyzwaniem dla sektora banków spółdzielczych i sektora skok, które charakteryzuje się niższą efektywnością" - wskazano także.

Przed wybuchem pandemii niektóre banki znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej i nie dysponowały odpowiednimi nadwyżkami kapitałowymi, przypomniano w materiale.

"Ewentualne problemy pojedynczych instytucji monetarnych mogą negatywnie wpłynąć na wynik finansowy pozostałych banków w związku z koniecznością poniesienia kosztów uzupełnienia funduszy gwarantowania depozytów lub przymusowej restrukturyzacji. Skala szoku sprawia, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrasta" - czytamy dalej w raporcie.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2020

Doktorto gdzie są zyski ogromne banków z ostatnich lat? co nie mają nic odłożone?

Rozwiń komentarze (1)