Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

NBP ma więcej złota, ale ten zapas jest warty mniej. Ubyły prawie 2 miliardy złotych

207
Podziel się

Przybywa złota w rezerwach Narodowego Banku Polskiego (NBP). W miesiąc powiększyły się o ponad 1 tonę. W sumie całe zasoby kruszcu zgromadzone w banku są warte niecałe 50 mld zł.

NBP ma więcej złota, ale ten zapas jest warty mniej. Ubyły prawie 2 miliardy złotych
NBP jest w posiadaniu prawie 7,5 mln uncji złota (Adobe Stock, spacetech)
bEpysEYB

NBP nie rezygnuje z inwestowania w złoto. Dokupuje kruszec. Najnowsze dane pokazują, że na koniec czerwca własnością banku było 7 mln 452 tys. uncji, gdzie jedna ma wagę około 31 gram. Daje to łącznie ponad 230 ton.

To o 40 tys. uncji (ponad 1 tonę) więcej złota niż wynikało z deklarowanych miesiąc temu zasobów. Za to w porównaniu z początkiem roku rezerwy NBP powiększyły się o 100 tys. uncji.

bEpysEYD

Choć bank dokupił złota, jego rynkowa wartość spadła i to dość wyraźnie. Jeszcze pod koniec maja w kruszcu ulokowane było 51 mld 715 mln zł, a teraz jest to już 49 mld 821 mln zł. Ze skarbców ubyły prawie 2 mld zł.

Zobacz także: Niskie stopy procentowe wpędzą Polaków w długi? Ekspert: Jest takie ryzyko

NBP wyjaśnia, że złoto monetarne prezentuje w uncjach i pokazywana jest jego wartość rynkowa.

bEpysEYJ

Ceny złota na giełdzie podlegają ciągłym wahaniom. Akurat w czerwcu doszło do przeceny. Wartość jednej uncji w najlepszym momencie sięgała 7020 zł, a pod koniec miesiąca spadła w okolice 6650 zł. W maju było spokojniej i notowania oscylowały w granicach 6800-7000 zł za uncję.

W środę po południu złoto chodzi po niewiele ponad 7000 zł.

Zakupy w pierwszym półroczu wypadają blado względem tych z poprzednich lat. Zasoby złota w styczniu tego roku wynosiły 7 mln 352 tys. uncji, a na początku 2019 roku, a więc dwa lata wcześniej, było to 4 mln 136 tys. uncji. W tym czasie zwiększyły się więc o prawie 80 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpysEZe
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(207)
Wawka
9 godz. temu
Się kupuje jak jest tanio, się sprzedaje, gdy jest drogo. A wiadomo, że ceny się wahają. Czy za moment dziennikarz napisze (ale nie na pewno), że wartość naszych zasobów wzrosła?
tak to widzę
9 godz. temu
Chciałbym te ilości zobaczyć jak ci co kupują odejdą od władzy. Pic na wodę jak większość ich sukcesów.
Ja12985teji
9 godz. temu
Już sam się zamotałeś, to ma więcej czy mniej, a jak cena na rynkach światowych wzrośnie to co napiszesz czy gębę będziesz trzymał na kłódkę bo Ci tak każą. Jesteś prawdziwym Januszem pióra.
bEpysEZf
doc
10 godz. temu
Nawet Pixi i Dixi dostały po sztabce od Glapy.
Buli
12 godz. temu
Inwestycja w złoto jest dobrym kierunkiem, artykuł do bani bo teraz brakuje 2 mld a jak cena kruszcu podskoczy to będzie na + tylko nie napiszą że bank zarobił mld. Ad 500+ to wystarczyłoby na co najmniej 30 lat .
...
Następna strona