Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|
aktualizacja

Notowania giełdowe. Mocne otwarcie roku na GPW

0
Podziel się:

Pierwsza sesja giełdowa 2020 roku w Warszawie wypadła imponująco. WIG20 zyskał na wartości 2,33 proc., pozycjonując się jako najsilniejszy indeks w Europie.

Na giełdzie w Warszawie początek roku jest wyśmienity.
Na giełdzie w Warszawie początek roku jest wyśmienity. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Już przed sesją wskazania krajowych kontraktów sugerowały możliwe lekkie wzrosty na otwarciu. Inwestorzy w Azji pozytywnie zareagowali na luzowanie polityki pieniężnej ze strony Ludowego Banku Chin (obniżka stopy RRR) oraz informacje ze strony Donalda Trumpa, który zasugerował, że 15 stycznia może dojść do podpisania umowy handlowej z Chinami.

Zwyżki w Europie otrzymały dodatkowe wsparcie po wzrostowym otwarciu na giełdzie w USA, chociaż m.in. indeks S&P500 nie wyznaczył dotąd nowego, historycznego maksimum, a jedynie przetestował poprzednie.

Lokalnie zwyżka na GPW o 2,33 proc. pozwoliła powrócić indeksowi WIG20 w okolice ostatni raz notowane na koniec listopada. Sam fixing wypadł blisko intra-sesyjnych maksimów (2200 pkt.). Siła krajowego parkietu może zaskakiwać chociaż należy pamiętać, iż początek roku zwyczajowo przynosi balansowanie portfeli funduszowych, a dodatkowo płynność w pierwszych godzinach obrotu była ograniczona (ponowne budowanie się arkuszy po wygaszeniu zleceń na koniec roku). W środowisku mniejszej płynności łatwiej o większe ruchy na walorach.

Niewątpliwie jedną z "gwiazd" sesji były walory JSW, które od porannych godzin obrotu rosły najmocniej w ramach WIG20. Ostatecznie akcje węglowego konglomeratu urosły o ponad 13 proc. przy TOP4 obrotów na rynku (ponad 53 mln). W połączeniu z 2,4 proc. zwyżki KGHM pozwoliło to na podbicie sub-indeksu WIG-Górnictwo o 3,33 proc.

W ramach WIG20 warto ponadto wspomnieć o ponad 5 proc. zwyżce akcji CCC oraz ponad 4 proc. podbiciach Lotosu oraz Aliora. Żadna ze spółek z głównego indeksu nie zakończyła dziś obrotu na minusie. Na szerokim rynku dwucyfrowe zwyżki zanotowały akcje Swissmedu (+20,9 proc.), producenta gier Artifex (+15,65 proc.) czy EuCo (+20,34 proc.).

W ramach dzisiejszego kalendarza makro poznaliśmy odczyty przemysłowych indeksów PMI. Indeksu, publikowany przez Markit, dla Polski wyniósł 48 pkt wobec uprzednich 46,8 pkt. Globalnie jednak dane makro zostały w dużej mierze pominięte.

Z rynkowego punktu widzenia mocny początek roku cieszy i potwierdza optymistyczne oczekiwania części rynku wobec zachowania krajowego rynku w 2020 roku (oczekiwania wobec wsparcia PPK, ograniczenia podaży ze strony OFE). Należy jednak pamiętać, iż dzisiejsze warunku handlu były raczej "specyficzne", a bardziej wiarygodne nastroje wokół GPW poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Tym bardziej, iż po dzisiejszym podbiciu (z 2150 pkt. 30/12 na 2200 pkt.) indeks znalazł się blisko istotniejszej strefy oporu na 2215-2225 pkt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)