Notowania

Notowania giełdowe. Stajniak: świetne nastroje początkiem tygodnia

Początek tygodnia wygląda bardzo obiecująco dla światowego rynku giełdowego. Widoczne są spore wzrosty, które przychodzą po kilkunastu sesjach marazmu, które z kolei miały miejsce po sporych spadkach z przełomu miesiąca. Co w drugiej połowie sierpnia wpłynęło na poprawę nastrojów wśród inwestorów?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Po spadkach giełda odbiła w górę

Kolejny raz głównym wątkiem staje się wojna handlowa, która wpływa na oczekiwania dotyczące spowolnienia gospodarczego. Negocjacje pomiędzy Chinami oraz USA trwają i nie wydaje się, żeby gdzieś w pobliżu szykował się przełom. Z drugiej strony z USA napływają informacje, które są bardzo pozytywnie odczytywane przez inwestorów.

Chodzi o zwolnienie Huawei z sankcji, które wcześniej były nałożone przez Stany Zjednoczone. Dzisiaj kończyła się pierwsza runda zwolnień sankcji i zwolnienia te zostały przedłużone o 90 dni. Oznacza to, że chiński producent elektroniki będzie mógł w dalszym ciągu dokonywać zakupów od amerykańskich spółek.

W zeszłym roku Huawei zakupił w Stanach Zjednoczonych komponenty o wartości ponad 11 mld USD, od takich spółek jak Intel czy Qualcomm. Widać wobec tego, że zwolnienia z sankcji są bardzo ważne dla amerykańskich firm oraz jednocześnie do ograniczania deficytu handlowego między dwoma krajami. Z drugiej strony Departament Handlu dodaje do czarnej listy 40 spółek zależnych od Huawei.

Zobacz też: Inwestycje. Firmy coraz chętniej omijają giełdę

Firma ta oraz jej podmioty wciąż będą jednak potrzebowały specjalnych licencji na zakup amerykańskiego sprzętu w przypadku produkcji nowych urządzeń. Sytuacja ta nie zmienia zbyt wiele w kontekście negocjacji, ale może oznaczać, że Stany Zjednoczone nie chcą odejścia od stołu negocjacyjnego. Wobec takich informacji S&P 500 otwiera się dzisiaj powyżej 2900 punktów i wzrasta wyraźnie powyżej tego poziomu

Z kolei w Europie wzrosty napędzane są informacją dotyczącą potencjalnych środków finansowych nakierowanych na stymulację gospodarczych w Niemczech. Rząd ma przygotowywać awaryjne środki w przypadku dalszego spowolnienia. Wiadomo już od pewnego czasu, że gospodarka niemiecka zachowuje się raczej słabo.

Wobec takich informacji można spodziewać się tego, że jeszcze bardziej luźna polityka monetarna w EBC jest jedynie kwestią czasu. Wsparcie z obu frontów jest obecnie wyceniane przez inwestorów na giełdzie. Niemiecki DAX zyskuje dzisiaj wyraźnie powyżej 1,0 proc..

Bardzo dobre wyniki notowane są dzisiaj na warszawskim parkiecie. Po silnej przecenie na spółkach oraz polskim złotym przychodzi poprawa sytuacji. Dzisiaj widać powrót powyżej 2100 punktów przy wzroście na poziomie 2,0 proc. na indeksie WIG20.

Michał Stajniak
Starszy Analityk Rynków Finansowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: komentarz giełdowy, giełda, wiadomości
Źródło:
xtb
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2019

KmilXtb to co piszecie to się wogole nie sprawdza inflacja nie sprzyja na dax czyli lecimy w dół

Rozwiń komentarze (1)