Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowela rozszerzająca CIT na spółki komandytowe ukazała się w Dzienniku Ustaw

1
Podziel się

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zakładająca m.in. objęcie CIT-em spółek komandytowych ukazała się już w Dzienniku Ustaw.

Nowela rozszerzająca CIT na spółki komandytowe ukazała się w Dzienniku Ustaw
bDBdIglN

Celem nowelizacji ustaw podatkowych jest - jak podawało Ministerstwo Finansów, które było autorem projektu - uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), by zapewnić powiązanie wysokości podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa, w szczególności międzynarodowe, z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu.

Nowelizacja zakłada m.in. podniesienie do 2 mln euro z 1,2 mln euro limitu przychodów, uprawniających do skorzystania z obniżonej 9-proc. stawki CIT, oraz - rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do skorzystania z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym i podniesienie limitu uprawniającego do opodatkowania w tej formie do 2 mln euro z 250 tys. euro.

Zawiera także rozwiązania dotyczące m.in. przeniesienia obowiązku podatkowego na spółkę komandytową, obowiązek publikowania strategii podatkowej przez wielkie koncerny oraz ograniczenie ulgi abolicyjnej.

bDBdIglP

Zakłada m.in. likwidację niektórych wyłączeń podatkowych, obniżenie stawek ryczałtu, ujednolicenie wysokości ryczałtu dla najmu, likwidację wyłączenia z opodatkowania kartą podatkową w przypadku prowadzenia takiej samej działalności przez małżonka oraz dopuszczenie czasowego zwiększenia stanu zatrudnienia przez przedsiębiorców opłacających kartę podatkową.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, możliwość rozliczania się ryczałtem ma uzyskać ok. 10 tys. osób więcej, co oznacza dodatkowe koszty dla budżetu w wysokości 0,9 mld zł.

Zmiany w CIT będą dotyczyć kilku tysięcy podatników. W 2018 r. 11 tys. uzyskało przychody od 1,2 mln euro a 2 mln euro i posiadało status "małego podatnika", a 8 tys. podatników wykazało podatek należny. W ocenie skutków regulacji (OSR) oszacowano, że rozwiązanie w spowoduje zmniejszenie dochodów SFP o 0,4 mld zł.

Nowela zakłada objęcie CIT-em spółek osobowych, w tym spółek komandytowych z wykorzystaniem firm zakładanych np. na Cyprze i w Luksemburgu. Łączne skutki finansowe objęcia spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz zwolnienie od podatku dochodu komandytariusza z tytułu udziału w zysku wypłaconego przez spółkę komandytową w 2021 roku mają wynieść 1,74 mld zł.

bDBdIglV

Wprowadzono także obowiązek informowania o polityce podatkowej firmy w przypadku podmiotów, które miały przychody powyżej 50 mln euro. Z obowiązku publikacji mają być wyłączone informacje dotyczące tajemnicy handlowej, przemysłowej, zawodowej lub procesu produkcyjnego.

Nowela wprowadza ograniczenie tzw. ulgi abolicyjnej - podatnicy będą mogli w dalszym ciągu dokonać odliczenia od podatku dochodowego kwoty ulgi, jednak w wysokości nieprzekraczającej kwoty 1 360 zł. Na dotychczasowych zasadach będą mogły korzystać z niej osoby, działające za granicą, których dochody nie przekroczą kwoty 8 tys. zł.

Co do zasady ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

(ISBnews)

bDBdIglW
bDBdIgmq
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
liipa
miesiąc temu
szaleństwo, zamęczą ludzi tymi idiotycznymi zmianami, niebotycznymi karami za byle g...., tylko te urzędasy nigdy i za nic kar nie ponoszą!!