Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.10.2020 17:32

Oszczędzanie na emeryturę. Z OFE wyparowała ponad jedna piąta środków

Fundusze emerytalne, które inwestują pieniądze Polaków głównie w akcje, w ciągu ostatnich trzech lat straciły ponad jedną piątą środków. W przypadku niektórych z nich strata sięga 25 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od 2014 roku otwarte fundusze emerytalne OFE zdecydowaną większość pieniędzy muszą trzymać w akcjach. Ich wyniki są zatem powiązane z sytuacją na GPW. A ta w tym roku nie jest kolorowa. Od początku roku indeks szerokiego rynku WIG, skupiający spółki notowane na warszawskiej giełdzie, spadł o ok. 16 proc. Natomiast w ciągu trzech ostatnich lat poszedł w dół o ok. 24 proc.

Jak kształtują się wyniki funduszy emerytalnych, których portfele w ponad 80 proc. złożone są z akcji? W ostatnich trzech latach OFE straciły ponad jedną piątą środków.

Komisja Nadzoru Finansowego obliczyła, że wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE za okres trzech ostatnich lat (od 29 września 2017 roku do 30 września 2020) roku wynosi minus 22,84 proc.

Likwidacja OFE. Buda: opłata jest konieczna, system musi być uczciwy

To zła wiadomość. Oznacza, że środki odłożone na emeryturę w OFE stopniały o ponad jedną piątą. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że strata jest nieco mniejsza niż na koniec marca tego roku, kiedy po wybuchu pandemii notowania spółek na warszawskiej giełdzie poszły mocno w dół. Średnia stopa zwrotu OFE za okres trzech lat wyniosła wtedy ponad 25 proc., wynika z danych KNF.

Najnowsze wrześniowe dane pokazują też wyniki dla poszczególnych funduszy. Najmniej (niecałe 21 proc.) stracił AEGON OFE. Największe, prawie25-proc. straty wykazały Generali OFE oraz PKO BP Bankowy OFE.

Pieniądze do OFE trafiają za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przekazuje część naszej składki (dokładnie 2,92 proc.).

Wszystkie pieniądze, które gromadzą OFE, przeliczane są na tak zwane jednostki rozrachunkowe. Ich wartość zmienia się każdego dnia. Mnożąc liczbę posiadanych jednostek rozrachunkowych przez aktualną wartość takiej jednostki możemy dowiedzieć się, jaki kapitał dotychczas został zebrany w naszym funduszu emerytalnym.

Rząd ma w planach likwidację OFE. Ustawa na razie ze względu na epidemię utknęła w pracach legislacyjnych. Jednak rząd chce ją uchwalić jeszcze w tym roku, by mogła zacząć obowiązywać od przyszłego.

Ile pieniędzy Polacy mają w OFE? Więcej środków mają tam zwykle mężczyźni (ci w wieku 46-50 lat mają nawet 15 tys. zł), a mniej kobiety (te powyżej 51. roku życia mają około 8 tys. zł). Co trzeci Polak w OFE ma więcej niż 10 tys. zł, co drugi jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Po likwidacji OFE środki, pomniejszone o 15-proc. podatek, mają trafić na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-10-2020

DomZ PPK wyparują wszystkie ha ha .Brawo dojna zmiano

20-10-2020

RP1410OFE czy PPE czy ZUS to jeden kant mający na celu odebrać realną gotówkę z którą można coś sobie kupić a obiecywać w zamian dostatnie życie na stare … Czytaj całość

20-10-2020

abcdZłodzieje!!!!!!!

Rozwiń komentarze (66)