Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PAIH: Wartość projektów inwestycyjnych wzrosła o 17% do 2,13 mld euro w 2018 r.

0
Podziel się:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zanotowała 17-proc. wzrost wartości portfela projektów pomyślnie zakończonych na koniec 2018 r. - do łącznie 2 132,8 mln euro, podała Agencja. W wyniku decyzji inwestorów, pracę w Polsce znajdzie 19 082 osób wobec 17 tys. roku temu (wzrost o 12% r/r).

PAIH: Wartość projektów inwestycyjnych wzrosła o 17% do 2,13 mld euro w 2018 r.

Na koniec 2018 roku PAIH zamknął 70 projektów (wobec 61 w 2017 roku), co znaczy, że tyle zapadło pozytywnych decyzji inwestycyjnych.

"Rok 2018 to był nasz najlepszy rok w historii w zakresie liczby projektów i capeksu" - powiedział p.o. prezesa PAIH Krzysztof Senger podczas konferencji prasowej.

Od 2015 roku capex wzrósł o ok. 1,4 mld euro w obsłużonych projektach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ, FDI) przez Agencję.

"W 2018 roku 41 zamkniętych projektów było projektami reinwestycyjnymi - tj. 58,6% wszystkich projektów. Nie następują dezinwestycje, wręcz przeciwnie - firmy rozszerzają swoje biznesy, reinwestują zyski. Niestraszny jest również exit tax - nie będzie miał takiego szerokiego zastosowania" - podkreślił Senger.

Agencja podała, że największy capex w zakresie BIZ dotyczył sektora elektromobilności w 2018 roku - 511,3 mln euro (ok. 24% zaangażowanych środków) oraz motoryzacji - 438,3 mln euro (20%), natomiast branża usług dla biznesu (BSS), w tym centra usług wspólnych realizujące procesy "in-house" (Shared Services Centers), zanotowała najwyższe wyniki pod względem zatrudnienia - 5,82 tys. osób (30% zatrudnionych we wszystkich branżach).

Pod względem liczby projektów obsłużonych przez Agencję sektor BSS-SSC zanotował 21% - najwyższy udział wszystkich projektów w liczbie 15, branża motoryzacyjna - 13 projektów (19%) i elektromobilność - 6 projektów (8%).

"Największe inwestycja w zeszłym roku była zrealizowana przez firmę europejską i tu nastąpiło przesunięcie. Nie tylko firmy azjatyckie nas wybierają w zakresie FDI. Na poziomie UE jesteśmy poważnym graczem w elektromobilności" - ocenił Senger.

W inwestycjach zagranicznych dominują zaawansowane technologicznie projekty m.in: Umicore (fabryka komponentów do baterii jonowo-litowych z Belgii) o największym capeksie - 320 mln euro, druga czołowa po LG Chem inwestycja w branży elektromobilności, Varroc Lighting Systems (fabryka komponentów i centrum B+R sektora automotive z Indii), EME Aero - centrum serwisowe z Niemiec, jak podała Agencja.

W układzie regionalnym województwa pomorskie i wielkopolskie przyciągnęły najwięcej inwestycji bezpośrednich w ujęciu r/r w 2018 roku.

"Zadanie na 2019 rok to promocja regionu podlaskiego i będziemy również wspierać przedsiębiorstwa międzynarodowe w tym kierunku" - dodał Senger.

Obecnie PAIH - wg stanu na styczeń br. - obsługuje 175 projektów o łącznej wartości 6,81 mld euro i 33 354 potencjalnych miejscach pracy.

Według kraju pochodzenia inwestora, są to projekty z USA (48), Niemiec (23), Chin (14), Korei Płd (11), Japonii (11), Wielkiej Brytanii (8). Pod względem liczby projektów dominuje branża usługowa BSS - 44 projekty, następnie - motoryzacyjna (27), B+R (22), elektromobilność (24) i spożywcza (12). W zakresie capeksu nadal dominuje w bieżących projektach elektromobilność i motoryzacja, a w przypadku zatrudnienia - BSS-BPO.

"Utrzymujemy duże portfolio projektów - ok. 7 mld euro na ten rok, co przekłada się na 175 projektów 'in pipeline'. Co roku 30% naszego 'pipeline' kończy się pozytywną decyzją inwestycyjną. Utrzymując ponad 6 mld w 'pipeline', jesteśmy w stanie generować inwestycje greenfield na ponad 2 mld euro" - powiedział Senger.

Dodał, że spodziewa się, że ok. 30% BIZ w Polsce w 2019 roku będzie obsłużonych przez Agencję - natomiast wśród strategicznych projektów inwestycyjnych greenfield 80% z nich będzie należało do PAIH.

"Przy spadających obecnie na świecie o ponad 40% inwestycjach globalnych polska utrzymuje trend rosnący w FDI" - podsumował Senger.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)