Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pawlak z PFR: Do tej pory banki sprzedały 1/3 obligacji, które wyemitował PFR

0
Podziel się:

Dotychczas banki sprzedały ok. 1/3 obligacji, które wyemitował Polski Fundusz Rozwoju (PFR), poinformował wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.

Pawlak z PFR: Do tej pory banki sprzedały 1/3 obligacji, które wyemitował PFR
(Getty Images)
bEDDGTBx

"Narodowy Bank Polski wprowadził system aukcyjny na którym skupuje obligacje, które są emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i przez Skarb Państwa (SP). Natomiast trzeba przyznać, że banki sprzedały dotychczas 1/3 obligacji, które wyemitował PFR, a więc trzymają je głównie na swoich aktywach" - powiedział Pawlak dziennikarzom.

Zaznaczył, że system aukcyjny został stworzony po to, żeby banki, które obejmują obligacje BGK, PFR, Skarbu Państwa w dużo większej skali niż kiedykolwiek wcześniej miały poczucie, że jest to bezpieczny mechanizm, żeby - jak powiedział - nie zostały na własnych księgach z tymi ogromnymi kwotami.

Odnosząc się do emisji obligacji PFR dla małych i średnich firm, Pawlak wskazał: "Staraliśmy się, żeby za każdym razem była to kwota optymalna dla nas jako dla emitenta".

bEDDGTBz

"Te emisje były tak duże, bo tak duża była absorpcja środków" - powiedział.

Dodał, że emisje obligacji będą też zasilały program dla dużych firm, który ma ruszyć końcem sierpnia.

Zdaniem wiceprezesa PFR, pozostawienie 2/3 obligacji na księgach banków oznacza, że banki uważają produkt PFR za dobry dla nich.

"Nawet w przypadku obligacji długoterminowych, a więc siedmio-, dziesięcioletnich, które też zaczęliśmy robić - bo te dwie ostatnie emisje to były obligacje o dłuższym tenorze - nie jest to z definicji mechanizm płynnościowy dla banków, ale banki takie obligacje kupują z myślą, że będą je trzymały na czas trwania tego tenoru. To jest [...] element inwestycyjny czy oszczędnościowy banków" - wyjaśnił.

bEDDGTBF

Tarcza finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm została uruchomiona 29 kwietnia 2020 r. W celu sfinansowania programu Polski Fundusz Rozwoju wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 62 mld zł.

bEDDGTCa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)