Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pawlak z PFR: Pierwsze wypłaty dla dużych firm nastąpią pod koniec sierpnia

0
Podziel się:

Pierwszych wypłat środków w ramach tarczy finansowej dla dużych firm można spodziewać się pod koniec sierpnia, poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartłomiej Pawlak. Konstruując tarczę zakładano, że miałoby to być łącznie do 25 mld zł, ale - jak ocenia PFR - może się okazać, że kwota będzie niższa.

Pawlak z PFR: Pierwsze wypłaty dla dużych firm nastąpią pod koniec sierpnia
(KPRM)
bEExAnNN

"Liczymy się z tym, że może być taka sytuacja jak w przypadku mikro i MŚP, kiedy wyznaczyliśmy górny pułap. W przypadku mikro i MŚP to było 75 mld zł, a najprawdopodobniej do wykorzystania będzie około 61 mld zł. Możemy mieć podobną sytuację dla dużych firm, gdzie tą górną kwotą jest 25 mld zł, natomiast może się okazać, że będzie mniej" - powiedział Pawlak dziennikarzom.

Zaznaczył, że wynika to z prognoz na bazie wniosków, złożonych do PFR w ubiegłym miesiącu. Jak PFR informował już wcześniej, dotychczas wpłynęło ponad 170 wniosków o subwencję dla dużych firm.

"Wydaje się, że firmy są dzisiaj w znacznie lepszej kondycji i lepiej oceniają swoją kondycję niż dwa miesiące temu, w związku z tym liczba podmiotów, które skorzystają z tego narzędzia referencyjnego z możliwością umorzenia będzie mniejsza, bo tam trzeba wykazać szkodę COVID-ową i trzeba pokazać, że jest np. ujemna EBITDA" - powiedział Pawlak.

bEExAnNP

Nie wykluczył, że część firm skorzysta z finansowania bankowego.

"Myślę, że pod koniec sierpnia" - dodał zapytany, kiedy środki pojawią się na kontach firm, które złożyły wnioski/

Program tarczy finansowej dla dużych firm ma potrwać do 31 grudnia 2020 r.

Finansowanie dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR firm i MŚP opiera się na kilku instrumentach o łącznej wartości 25 mld zł:

bEExAnNV
  • na tarczy płynnościowej w postaci finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł;
  • na tarczy finansowej w postaci finansowania preferencyjnego o wartości 7,5 mld zł
  • na tarczy kapitałowej w postaci finansowania inwestycyjnego (na zasadach rynkowych oraz na zasadach pomocowych) o wartości 7,5 mld zł
bEExAnOq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)