Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PFR sprzedał w pierwszej emisji koronaobligacji papiery za 16,3 mld zł

0
Podziel się

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wyemitował dziś, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 4-letnie papiery o wartości nominalnej 16,3 mld zł, poinformował Fundusz.

PFR sprzedał w pierwszej emisji koronaobligacji papiery za 16,3 mld zł
bErBmkRh

"Sukces pierwszej emisji obligacji to dobry prognostyk dla realizacji rządowego programu, przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, który tym samym wchodzi w fazę realizacji. Popyt na nasze obligacje okazał się być większy niż zakładaliśmy, stąd zamiast planowanych 15 mld zł pozyskaliśmy z ich emisji ponad 16 mld zł. Pozytywna reakcja rynku oznacza, że banki i inwestorzy zaufali PFR, jako podmiotowi zdolnemu zrealizować założenia rządowego programu" - powiedział prezes PFR Paweł Borys, cytowany w komunikacie.

Na swoim koncie na Twitterze prezes PFR zapowiedział "w najbliższych tygodniach koleje emisje". Z kolei ze startem finansowania firm PFR czeka na zgodę Komisji Europejskiej, przypomniał.

"Obligacje są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,375%, a termin zapadalności ustalony na 29 marca 2024 r. Ich rentowność została określona na podstawie wyceny obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności powiększonych o podatek bankowy i marżę za ryzyko mniejszej płynności, niż obligacje skarbowe. Konstrukcja elementów składowych rentowności jest zbliżona do obligacji emitowanych przez bank BGK" - czytamy w komunikacie.

bErBmkRj

Środki pozyskane przez PFR z emisji zostaną w całości przeznaczone na realizację rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami COVID-19.

Borys wcześniej mówił, że Fundusz planuje emitować obligacje na sfinansowanie tarczy finansowej o terminach 2, 3, 4 lata. Cały program ma być rozliczony do 2025 roku.

Finansowanie tarczy finansowej, której wartość opiewa na ok. 100 mld zł, będzie pochodziło z emisji obligacji z gwarancjami Skarbu Państwa przez PFR, natomiast NBP będzie mógł skupować te papiery od banków komercyjnych.

bErBmkRK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)