Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE GiEK: Koszty opłat z tytułu emisji CO2 to ponad 6 mld zł w 2020 r.

0
Podziel się

Rybnik, 23.07.2020 (ISBnews) - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) - spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - szacuje koszty opłat z tytułu emisji CO2 w elektrowniach konwencjonalnych na ponad 6 mld zł w 2020 roku, poinformowała prezes Wioletta Czemiel-Grzybowska.

PGE GiEK: Koszty opłat z tytułu emisji CO2 to ponad 6 mld zł w 2020 r.
bCYKBpzF

"Koszty CO2 niewspółmiernie wzrosły od 2016 roku, wówczas płaciliśmy 1,25 mld zł rocznie, a w tym roku zapłacimy ponad 6 mld zł" - powiedziała dziennikarzom Czemiel-Grzybowska.

Jak dodała, ten dodatkowy podatek, który jest płacony przez spółkę, musi wygenerować źródło finansowania z majątku. Spółka chcąc sprostać wymaganiom narzuconym przez UE, realizuje wiele inwestycji dostosowawczych. Obecnie kontynuowane są prace o wartości 14 mld zł.

Prezes podkreśliła, że PGE GiEK ma w aktywach energetyki węglowej ok. 30 mld zł, czyli to jest aktywo, które w przyszłości stanowić będzie podstawę stabilności systemy energetycznego w Polsce.

bCYKBpzH

"Mamy nadzieję, iż poczynione inwestycje, które będę skończone do sierpnia 2021 oraz rynek mocy, który ma zacząć działać od przyszłego roku są szansą na dalsze funkcjonowanie całego sektora energetyki konwencjonalnej" - powiedziała także prezes.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

bCYKBpAi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)