Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGE GiEK otrzyma dofinansowanie do uciepłownienia bloków 5, 6 w Elektrowni Turów

0
Podziel się:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) - spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - zawarła z Województwem Dolnośląskim - Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą we Wrocławiu umowę dotyczącą rozbudowy sieci ciepłowniczej poprzez modernizację układu technologicznego oraz uciepłownienie bloków 5 i 6 w Elektrowni Turów, podała spółka. Spółka otrzyma dotację w wysokości ponad 8,1 mln zł na projekt, którego całkowita wartość wynosi ponad 30 mln zł.

PGE GiEK otrzyma dofinansowanie do uciepłownienia bloków 5, 6 w Elektrowni Turów
bEKrQYIB

"Podpisana umowa pozwoli Elektrowni Turów zwiększyć produkcję taniego ciepła na potrzeby okolicznych odbiorców instytucjonalnych oraz indywidualnych. Obecnie bloki energetyczne 5 i 6 o mocy 261 MWe każdy, produkują jedynie energię elektryczną na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowana modernizacja polega na zabudowie wymienników ciepła na obu blokach (o mocy 90 MWt każdy) w celu wykorzystania istniejącego w układzie blokowym ciepła do podgrzewania wody i jej dystrybucji poza teren elektrowni" - czytamy w komunikacie.

Planowany termin zakończenia projektu to II połowa 2020 roku, a jego całkowita wartość wynosi ponad 30 mln zł. Przyznana dotacja stanowi niemal 34% wydatków kwalifikowalnych projektu. Wniosek o dofinansowanie został złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"Zapewnienie taniego ciepła z procesu wysokosprawnej kogeneracji stanowi pod względem ekologicznym i ekonomicznym najlepsze rozwiązanie dla przyszłych odbiorców, z uwagi na fakt, że węgiel brunatny jest obecnie najtańszym dostępnym lokalnie paliwem. Dodatkowo, uciepłownienie bloków 5 i 6 przyczyni się do redukcji niskiej emisji i zjawiska smogu, który na terenie gminy Bogatynia jest uciążliwy dla mieszkańców, zwłaszcza w okresach zimowych" - powiedział prezes PGE GiEK Robert Ostrowski, cytowany w komunikacie.

bEKrQYID

Obecnie w Elektrowni Turów funkcjonuje sześć bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1498 MW. Na terenie elektrowni realizowana jest też budowa nowoczesnego bloku energetycznego o mocy 496 MW brutto, który zastąpi wycofane z eksploatacji trzy bloki energetyczne. Zakończenie inwestycji planowane jest do 30 października 2020 roku.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

bEKrQYJe
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)