Notowania

energetyka
13.03.2019 15:13

PGE komentuje ceny energii. Rekompensaty powinny pokryć straty

Zyski PGE mogą być niższe, ale nie przez brak podwyżek cen prądu. Władze państwowej spółki przekonują, że straty z tego tytułu w całości pokryją rządowe rekompensaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Władze PGE wierzą, że rekompensaty rządowe pokryją straty spółki. (Fot: ratmaner)

Polska Grupa Energetyczna, wytwarzająca w Polsce 43 proc. energii elektrycznej, zakłada, że rekompensaty związane z ustawą o cenach energii pokryją w całości straty z tytułu obniżonych cen. Według wiceprezesa PGE Emila Wojtowicz ewentualne pogorszenie wyników w segmencie obrotu będzie wynikać z sytuacji rynkowej.

- Opierając się na brzmieniu całej ustawy i elemencie rekompensat, uważamy, że je otrzymamy w całości. Nie będzie to jeszcze w pierwszym kwartale. Czekamy na rozporządzenie - przyznaje Wojtowicz.

Wiceprezes PGE ocenia, że pierwszy kwartał nie będzie zły dla segmentu obrotu, bo spółka ma czas na zmianę ceny.

Co dalej z cenami prądu?

- Na dzisiaj stosujemy ceny wynikające z cenników na 30 czerwca albo z umów z klientami na koniec roku, ale faktycznie otrzymujemy wnioski od klientów, żeby ceny obniżyć - dodaje Wojtowicz.

PGE podała w prezentacji wynikowej, że w 2019 roku spodziewa się spadku zysku operacyjnego (EBITDA) w obrocie i dystrybucji, a także w ciepłownictwie. Jednocześnie oczekuje poprawy w energetyce konwencjonalnej.

Grupa PGE wytwarza 43 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce oraz 25 proc. ciepła. Dodatkowo 9 proc. krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Swoim zasięgiem obejmuje około 40 proc. powierzchni. Dostarcza prąd do 5,4 mln odbiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2019

atamo czym wy piszecie???? JAKIE REKOMPENSATY, RACHUNEK MAM ZNACZĄCO WYŻSZY. zaznaczam, ze nie zużyłem więcej energii. co to za baśnie

20-03-2019

prawdaPan wiceprezesa PGE Emil Wojtowicz, delikatnie mówiąc, mija się z prawdą mówiąc, że "Na dzisiaj stosujemy ceny wynikające z cenników na 30 czerwca … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)