Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE wydzierżawiła ok. 320 ha gruntów pod ok. 250 MW fotowoltaiki

0
Podziel się

PGE Energia Odnawialna - spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - otworzyła farmy fotowoltaiczne PV Lutol 1 i PV Lutol 2 o mocy 1 MW każda oraz wydzierżawiła od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej blisko 320 ha gruntów, na których do końca 2023 r. powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok 250 MW, podała spółka.

PGE wydzierżawiła ok. 320 ha gruntów pod ok. 250 MW fotowoltaiki
bEhMmXOZ

"To dotychczas największa umowa dzierżawy, którą podpisaliśmy w ramach realizowanego w Grupie PGE Programu PV. Jego celem - zgodnie z nową strategią Grupy PGE - jest uruchomienie w ciągu dekady co najmniej 3 GW mocy w instalacjach słonecznych i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w kraju. Dotychczas na ten cel zabezpieczyliśmy już ponad 2 000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy PV o łącznej mocy przeszło 1 250 MW" - powiedział prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski, cytowany w komunikacie.

Wydzierżawione grunty, położone w województwie lubuskim, są obecnie użytkowane rolniczo. Ich atutem jest bliskie sąsiedztwo infrastruktury wysokiego napięcia, co w przyszłości może ułatwić przyłączenie planowanych elektrowni fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo dzięki korzystnemu położeniu i ukształtowaniu terenu można się spodziewać, że zbudowane tam farmy fotowoltaiczne będą się charakteryzować wysoką produktywnością, wskazano także.

Zbudowane w województwie lubuskim elektrownie słoneczne PV Lutol 1 i PV Lutol 2 wraz z infrastrukturą towarzyszącą związaną z wyprowadzeniem mocy są ostatnimi z czterech projektów PGE Energia Odnawialna, które zwyciężyły w ubiegłorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW.

bEhMmXPb

"Zarówno PV Lutol 1, jak i PV Lutol 2 zostały wyposażone w blisko 3 tysiące paneli monokrystalicznych o mocy 350 W każdy. To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20%. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce" - czytamy dalej.

Obie farmy słoneczne wybudowano na terenach własnych PGE Energia Odnawialna. Ich łączna powierzchnia wynosi 3,4 ha.

PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2 326,25 MW.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

bEhMmXPC
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)