Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGG przekaże 10 kamer termowizyjnych dla śląskich szpitali

1
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza (PGG) przekaże placówkom medycznym dziesięć specjalistycznych kamer termowizyjnych, które pomogą zorganizować bezpieczny ruch pacjentów i innych osób w strefach szczególnego ryzyka, jak np. szpitalne oddziały ratunkowe, podała spółka.

PGG przekaże 10 kamer termowizyjnych dla śląskich szpitali

Po serii testów, służby PGG postanowiły zastosować urządzenia termowizyjne na bramach wejściowych wszystkich kopalń spółki i oddziałów spółki w województwie śląskim. Kamerami (które wykrywają różnice temperatury już od 0,08 st. Celsjusza i automatycznie alarmują, gdy ktoś przechodzący przed obiektywem ma gorączkę i wymaga dokładniejszych badań) zastępowane są w kopalniach zdalne termometry, które sprzyjały w określonych godzinach powstawaniu kolejek, podano.

"W reakcji na prośbę szpitala, zarząd Polskiej Grupy Górniczej natychmiast powziął decyzję o uruchomieniu procedury zakupowej m.in. urządzeń termograficznych w technologii podczerwieni. Dziesięć takich urządzeń trafi do szpitali w województwie śląskich, w tym do szpitala MSWiA w Katowicach, jako wsparcie dla śląskich policjantów, strażaków i funkcjonariuszy innych służb mundurowych w regionie" - powiedział prezes PGG Tomasz Rogala, cytowany w komunikacie.

Od początku pandemii kamer termowizyjnych używa się w Europie i na świecie do wykrywania osób z podwyższoną temperaturą ciała - gorączka należy bowiem do osiowych objawów CoVid-19, zachorowanie wywołanego koronawirusem. Technologia podczerwieni jest niezastąpiona w portach, na lotniskach, dworcach, na przejściach granicznych, wszędzie tam, gdzie występuje duży ruch osób. Zalety technologii termowizyjnej w prewencji Covid-19 dostrzegły także renomowane placówki medyczne na Śląsku - w piątek 20 marca poinformowano o użyciu kamer na podczerwień w dwóch szpitalach: Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie PIB w Gliwicach oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wskazano również.

W osobnym komunikacie PGG poinformowała również, że wytwarza własny płyn do dezynfekcji.

"Skoro do dezynfekcji wody stacja używa podchlorynu sodu, który dostawcy zapewniają nam bez przerwy na podstawie stałej, korzystnej dla kopalni umowy, postanowiliśmy sprawdzić, czy przy zwiększeniu stężenia uda się otrzymać pełnowartościowy płyn odkażający" - dodał Rogala.

Skuteczność płynu na zlecenie PGG zbadali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Z wydanej opinii wynika, że roztwór z kopalni Ziemowit może być skutecznie stosowany do dezynfekcji powierzchni zanieczyszczonych mikrobiologicznie w obiektach zakładu górniczego. Ma działanie wiruso- i grzybobójcze, podkreślono.

Płyn jest już wykorzystywany na potrzeby zakładu Piast-Ziemowit, a od poniedziałku będzie dostarczany także dla innych kopalń PGG.

Polska Grupa Górnicza jako spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła", Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek", a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach. 29 grudnia 2017 r. PGG sp. z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Tedi
4 lata temu
Kiedy PGG podejmie jakieś środki by chronić załogę nawet na wzór JSW by ograniczyć kontakt miedzy zmianami nie mówiąc już o możliwości zakażenia przy zjazdach....jak już wiadomo nie każdy zakażonych ma temperaturę a zakazane.. Poprostu pomiary samej temperatury nas nie uchronia przed zagrozeniem