Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PGNiG ma nowego prezesa. To były minister finansów

26
Podziel się

Na czele strategicznej państwowej spółki PGNiG stanie Jerzy Kwieciński. Były minister finansów oraz szef resortu inwestycji i rozwoju nową pracę zacznie już 10 stycznia.

Jerzy Kwieciński został wybrany na prezesa PGNiG.
Jerzy Kwieciński został wybrany na prezesa PGNiG. (WP.PL)
bDafuFDV

Przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) informują, że decyzją rady nadzorczej z dniem 10 stycznia 2020 roku w skład zarządu wejdą trzy nowe osoby. Na czele stanie Jerzy Kwieciński. Wiceprezesem ds. operacyjnych będzie Robert Perkowski (pozostanie w zarządzie z poprzedniej kadencji), a wiceprezesem odpowiedzialnym za handel Jarosław Wróbel.

Od 15 stycznia skład uzupełnią jeszcze dwie osoby: Przemysław Wacławski będzie wiceprezesem do spraw finansowych, a Arkadiusz Sekściński będzie odpowiadał za rozwój PGNiG.

Kadencja wspólna nowego zarządu trwa 3 lata.

bDafuFDX

Jerzy Kwieciński w money.pl: Inwestorzy nie odwrócą się od Polski

Sprawdziły się doniesienia medialne, mówiące o tym, że prezesem jednej z najważniejszych spółek skarbu państwa zostanie były minister finansów Jerzy Kwieciński, który w latach 2018-2019 był też ministrem inwestycji i rozwoju.

Zastąpi Piotra Woźniaka, który miał wejść w konflikt z niektórymi ludźmi z władz Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Kwieciński jest ekspertem w dziedzinie funduszy europejskich. Przez ponad 10 lat współpracował z minister Grażyną Gęsicką. Po wyborach w 2015 roku został jednym z najbliższych współpracowników Mateusza Morawieckiego w resorcie rozwoju.

bDafuFEd

W 2014 został członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, a w 2015 członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oprócz kierowania ministrami za rządów PiS był także sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. W grudniu 2015 został pełnomocnikiem premiera do spraw funduszy europejskich i rozwoju regionalnego, a w marcu 2017 pełnomocnikiem rządu do spraw wystawy światowej EXPO 2022 w Łodzi.

Przed byłym ministrem są poważne wyzwania. M.in. wynikające z faktu, że PGNiG jest strategicznym podmiotem z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, ale też jest importerem gazu ziemnego.

bDafuFEe

PGNiG zajmuje się też magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych.

PGNiG to jedna z największych spółek w Polsce. W 2018 roku przychody grupy wyniosły 41,2 mld zł. Spółka przez inwestorów giełdowych wyceniana jest na ponad 25 mld zł.

Jak na informacje o zmianach w zarządzie zareagowali inwestorzy giełdowi? Po opublikowaniu komunikatu spółki nastroje pozostają dobre. Notowania akcji PGNiG od rana rosną. Po godzinie 13:00 były prawie 3 proc. na plusie.

bDafuFEf

Cała piątka wchodząca w skład poprzedniego zarządu kończy pracę 9 stycznia. Dotychczas prezesem PGNiG był Piotr Woźniak. Wiceprezesami byli Michał Pietrzyk, Robert Perkowski (zostaje w zarządzie), Maciej Woźniak i Łukasz Kroplewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDafuFEy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
jaki z paki
9 miesięcy temu
następna firma do rozbioru i rozgrabienia przez nieudolnych
Jan
9 miesięcy temu
Jeszcze Szydłową ogłosić prymasem Polski!
pl
9 miesięcy temu
PiSSzłodzieje.
bDafuFEz
Zygmunt
9 miesięcy temu
Niestety to kardynalny błąd!!!!Należało pozostawić na stanowisku dotychczasowego dobrego prezesa a bardzo duże doświadczenie Pana Kwiecińskiego wykorzystać na linii UE-fundusze europejskie i inne!!!!!!Przykre to że część obsad kluczowych stanowisk w państwie jest obsadzana wg.wzoru:pi x oko /sekundę do kwadratu!!!!!!!
Anty
9 miesięcy temu
W każdej spółce skarbu państwa zmiana prezesa co pół roku to chodzi o gigantyczne odprawy bo im to się należy!!!!
Najnowsze komentarze (26)
Twój nick
9 miesięcy temu
Z facjaty przypomina morawieckiego:(
Tylko kasa
9 miesięcy temu
Po to są te Państwowe Spółki aby napchać kieszenie swoim. Stan spółek jest opłakany. Najgorsza giełda to WIG. Straciła 3.5% w ostatnim roku. Większość giełd na Świecie poszła o 20-26% w górę. W państwie PiS Spółki Państwowe są aby paść swoje pisowskie bydełko. To stado BMW.....
Zygmunt
9 miesięcy temu
To jest niepojęte. Zmieniają zarząd w jednej z największych firm i nikt nie mówi dlaczego.
Brawo
9 miesięcy temu
Akcje pikują...
Prosto
9 miesięcy temu
I PO sprawie... Czym się następcy różnią od POprzedników? Prawem i Sprawiedliwością ( oczywiście po ich stronie).
ola
9 miesięcy temu
I tak działa dojna komunistyczna zmiana z pierwszym sekretarzem z Nowogrockiej aż całkiem ograbią tą Polskę !!!!
Bravo PiS
9 miesięcy temu
No to kolejne miliony złotych na odprawy dla kasty partyjnch dygnitarzy PiS. Tak można zaspokoić nienasyconą kastę na publiczne pieniądze z kasy państwowych spólek. Zamiast do budżetu państwa to pieniądzy szerokim strumieniem milionów złotych popłynął do pierwszego sortu bonzów PiS.
xxxl
9 miesięcy temu
kasa do rozdania nagłabic sie jak najwiecej wszedzie zmiany i odprawy ida w miliony ale wszystko legal wiocha nawet nie wie ile idzie kasy do PIS ale co tam stac nas na to zyski 42 mid i podwyszki za prad itd
bDafuFEr
Maks
9 miesięcy temu
Che che... fachura kolejny
Jojo
9 miesięcy temu
powiem tak mam to gdzieś kto będzie Prezesem i większość narodu tak pewnie powie ważne żebym miał tanie paliwo do grzania zupy i ogrzewania domu
dziadek
9 miesięcy temu
Za młodości,krążył taki dowcip ,Jasiu jaki zawód ma twój tata,/pyta nauczycielka/.Proszę panią mój tata ma zawód dyrektor,wypisz wymaluj teraz na wszystkim się znają,tylko teraz ten zawód ,to prezes.a o ich zdolnościach to spowiła zasłona z gruzu
daro
9 miesięcy temu
Środki na różnego rodzaju kampanie się znajdą .......
borysek
9 miesięcy temu
Następny który dostał nagrodę za wierność i będzie nas doił.
zx
9 miesięcy temu
Myślałem że Rydzyk !!!!!!!