Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
24.02.2020 11:36

PGNiG oczekuje decyzji ws. arbitrażu z Gazpromem do końca marca

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zakłada, że decyzja Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie powinna zapaść do końca marca, poinformował prezes Jerzy Kwieciński.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Należy się spodziewać, że decyzja zapadnie w ostatnim możliwym terminie, to znaczy do końca marca" - powiedział Kwieciński dziennikarzom.

Spór między PGNiG i Gazpromem dotyczy sposobu ustalania ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie powyżej cen rynkowych. Dlatego w 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny. Po wyczerpaniu okresu negocjacyjnego w maju 2015 r. polska spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, a w lutym 2016 r. złożyła skutecznie pozew przeciwko Gazpromowi.

W czerwcu 2018 roku Trybunał Arbitrażowy wydał orzeczenie częściowe, w którym stwierdził, że zostały spełnione przesłanki uprawniające PGNiG do żądania od Gazpromu zmiany sposobu ustalania ceny.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2020

Guest66Z takimi ludźmi jak ty wycina sie płuca jak mówią o sztokholmie wiedziałes o tym?

Rozwiń komentarze (1)