Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG wykona nowe odwierty na złożu Przemyśl, złożyło wniosek o przedł. koncesji

0
Podziel się

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wykona nowe odwierty na złożu Przemyśl, w Pikulicach i Łuczycach, podała spółka. PGNiG złożyło do Ministerstwa Środowiska wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat.

PGNiG wykona nowe odwierty na złożu Przemyśl, złożyło wniosek o przedł. koncesji
bDTtTdMB

"Otwory kierunkowe - Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach - sięgną głębokości około 2750 m. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc" - czytamy w komunikacie.

Po wykonaniu odwiertów spółka planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych.

"Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. Gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i chcemy, aby tak pozostało także w przyszłości" - powiedział prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

bDTtTdMD

Pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld m? gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld m3, przez co złoże uznawano za będące w fazie schyłkowej. Jednak zastosowanie przez PGNiG nowoczesnych technologii poszukiwawczych oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Według szacunków PGNiG w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld m3 rocznie, przypomniano.

Działania w ramach koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Przemyśl nr 100/94 prowadzi Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG, a prace wiertnicze realizuje Exalo Drilling - spółka z grupy kapitałowej PGNiG. Wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat został złożony do Ministerstwa Środowiska 31 stycznia 2019 roku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

bDTtTdNe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)