Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIE: Szczytowe zapotrzebowanie na moc latem i zimą może się zrównać ok. 2030 r.

0
Podziel się:

Przy założeniu wzrostu zapotrzebowania na moc latem i zimą według trendu z lat 2011-2019, szczytowe zapotrzebowanie w obu sezonach może zrównać się około 2030 r., co oznacza rosnące wyzwanie w utrzymaniu podaży i popytu dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), wynika z analizy przeprowadzonej przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

PIE: Szczytowe zapotrzebowanie na moc latem i zimą może się zrównać ok. 2030 r.

"Szczytowe zapotrzebowanie na moc w Polsce występuje zimą i w latach 2011-2019 wzrastało średnio o 0,9% r/r. Jednak największym wyzwaniem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jest zapewnienie mocy szczytowej latem. Z jednej strony, problem występuje po stronie podaży, bo elektrownie węglowe przechodzą remonty i dodatkowo część z nich pobiera wodę chłodzącą z rzek, w których wzrasta temperatura i spada poziom wody" - czytamy w "Tygodniku Gospodarczym" PIE.

Z drugiej strony dynamika wzrostu zapotrzebowania latem jest większa niż zimą i w latach 2011-2019 wyniosła średnio 1,7%.

"Przy założeniu wzrostu zapotrzebowania na moc latem i zimą według trendu z lat 2011-2019, zapotrzebowanie w obu sezonach zrównałoby się około 2030 r." - czytamy dalej.

Do szybkiego wzrostu zapotrzebowania latem przyczynia się m.in. użytkowanie urządzeń klimatyzacyjnych w związku z wysokimi temperaturami powietrza. Według cytowanych przez PIE danych GUS, w 2018 r. 2,8% gospodarstw domowych, spośród 4,5 tys. przebadanych posiadało urządzenia klimatyzacyjne (w tym 1,4% to klimatyzacja centralna, 1,2% - klimatyzatory zainstalowane w pojedynczych pomieszczeniach i 0,2% - klimatyzatory zainstalowane na zewnątrz). W miastach udział ten jest większy i wynosi 3,1%, a na wsi - 2,3%.

"Szacunkowo przekłada się to na ponad 390 tys. klimatyzatorów w całej Polsce i może oznaczać przyrost dodatkowej mocy w systemie o 1,2 GW. W 2015 r. udział gospodarstw domowych posiadających urządzenia klimatyzacyjne wyniósł 0,9%, a w 2012 r. - 0,3%. Widać zatem wzrostowy trend posiadania klimatyzatorów wśród gospodarstw domowych w ostatnich latach. Wyzwanie w utrzymaniu podaży i popytu dla KSE w najbliższych latach także będzie wzrastać" - podsumowano.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)