Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PIH: Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wchodzi w życie 20 maja

3
Podziel się

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową w ponad 100 tys. punktów detalicznych w Polsce - zgodnie z unijną dyrektywą - wchodzi w życie 20 maja, poinformował wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Zakaz nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek mentolowych.

PIH: Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wchodzi w życie 20 maja
bErrmkUl

"Polska wyróżnia się na tle krajów Unii Europejską, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30% rynku. W niektórych sklepach odpowiadają one za 15%, a nawet 40% obrotu. Dlatego ta planowana zmiana, będzie miała tak duży wpływ na handel detaliczny w Polsce" - powiedział Ptaszyński podczas wideokonferencji.

Według niego, ze sprzedaży papierosów wpływa do budżetu państwa rocznie około 26 mld zł, a to oznacza, że 7-9 mld zł przychodów każdego roku stanowią właśnie papierosy mentolowe.

"Z badań wynika, że blisko 50% konsumentów nie wie o zakazie sprzedaży, który ma wejść 20 maja. Jednocześnie prawie 20% badanych deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku" - dodał wiceprezes.

bErrmkUn

Ptaszyński zwrócił uwagę, że w ostatniej dekadzie udział nielegalnych papierosów na polskim rynku udało się obniżyć do ok. 10% z 19%. Oprócz zakazu sprzedaży mentoli, są inne czynniki, które mogą powodować zawirowania na legalnym rynku wyrobów tytoniowych: wprowadzenie 10-proc. podwyżki akcyzy, która obowiązuje od stycznia br., objęcie podatkiem akcyzowym płynów do e-papierosów i wyrobów tytoniowych do podgrzewania, trudności z funkcjonowaniem systemu Track&Trace, czy wreszcie niepewność ekonomiczna spowodowana koronawiruem.

"Stajemy przed bardzo dużym wyzwaniem i jako organizacja zwracamy się z apelem w pierwszej kolejności do Ministerstwa Finansów, KAS, żeby nie dopuścili do zalania nas papierosami przemycanymi do Polski. Kolejny apel kierujemy do konsumentów, aby nie korzystali z wyrobów podrabianych z szarej strefy, które produkowane są bez żadnego nadzoru i nie spełniają norm jakościowych i mogą zawierać inne substancje niewiadomego pochodzenia. Trzeci apel kierujemy do mediów, aby uświadomić jak największą liczbę konsumentów o zbliżającym się zakazie sprzedaży" - dodał Ptaszyński.

Wiceprezes wyjaśnił także, że jeżeli pozostaną w punktach sprzedaży wyroby tytoniowe o smaku mentolowym po 20 maja, to sklepy i punkty sprzedaży muszą skontaktować się z dystrybutorem czy hurtownią i ustalić procedurę, w jaki sposób należy je wycofać i ewentualnie zutylizować.

Ptaszyński dodał także, że podczas prac nad dyrektywą tytoniową intencją parlamentu europejskiego było, aby żadne papierosy smakowe nie były dostępne. "Ucięto wszystkie smakowe papierosy, w tym właśnie mentolowe" - podsumował wiceprezes.

bErrmkUO
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
to nie proble...
rok temu
Kupi się gdzie indziej i tyle.
Wujt
rok temu
Głupia ta Unia. Juz raz chcieli zakazać więc wymyślono kapsulke, za chwilę będzie coś innego. Czemu wolni Europejczycy nie mogą palić mentoli?
zeflik
rok temu
Kiedy zakaz sprzedaży cukierków mentolowych?
bErrmkUP