Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen chce mieć docelowo 100% udziałów w Enerdze

1
Podziel się:

PKN Orlen docelowo będzie chciał mieć 100% udziałów w Enerdze i wycofać tę spółkę z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), zapowiedział prezes Daniel Obajtek.

PKN Orlen chce mieć docelowo 100% udziałów w Enerdze

"Orlen zawsze ma zasadę, by docelowo mieć 100% udziałów w przejmowanych spółkach. Tak zrobiliśmy w Możejkach i Unipetrolu. Być może z czasem to przeprowadzimy także w Enerdze, ale teraz są ważniejsze sprawy" - powiedział Obajtek w kuluarach konferencji prasowej.

Zapowiedział, że za jakiś czas koncern poda harmonogram tego procesu, ale obecnie koncentruje się na programie synergii obu grup, co będzie wymagało zmian w strategii zarówno Energi, jak i samego PKN Orlen.

Jak dodał, przejęcie Energi zostanie sfinansowane z posiadanych przez koncern linii kredytowych oraz ze środków własnych, bez konieczności organizowania zewnętrznego finansowania.

Pośredniczące w wezwaniu, Biuro Maklerskie PKO BP poinformowało dziś, że w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi zawarto transakcje na łącznie 331 313 082 akcji, uprawniających do 476 241 082 głosów na walnym zgromadzeniu. Tym samym przedmiotem transakcji zawieranych w ramach wezwania były akcje Energi stanowiące ok. 80% kapitału zakładowego oraz około 85% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Na początku grudnia 2019 r. PKN Orlen ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 414 067 114, tj. wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa S.A. o wartości nominalnej 10,92 zł każda. Cena akcji w wezwaniu została wówczas określona na 7 zł za jedną sztukę. W kwietniu br. PKN Orlen podwyższył cenę w wezwaniu do 8,35 zł.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Polak zwykły
3 lata temu
Przecież obie firmy były kontrolowane przez skarb państwa, więc chodzi w tym tylko o pompowanie pieniędzy Orlenu do budżetu państwa