Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PKN Orlen dokona odpisu na 2,5 mld zł. Wszystko przez spadki cen ropy naftowej

68
Podziel się

Spadek cen ropy na światowych giełdach pozwolił stacjom paliw znacząco obniżyć ceny litra benzyny i oleju napędowego. Dla PKN Orlen oznacza to jednak również gorsze wyniki. Wartość odpisów w pierwszym kwartale spółka oszacowała na 2,5 mld zł.

Wyniki Orlenu będą niższe przez spadek cen ropy na światowych giełdach.
Wyniki Orlenu będą niższe przez spadek cen ropy na światowych giełdach. (Wikimedia Commons)
bDnRsdCd

Na środę zaplanowana jest publikacja raportu finansowego PKN Orlen. Paliwowy koncern podsumuje wyniki pierwszych trzech miesięcy tego roku. Wiadomo już, że będą obciążone dużą kwotą odpisów. Przyznał to sam zarząd w oficjalnym komunikacie.

PKN Orlen poinformował, że zakłada ujęcie odpisów aktualizujących wartość swoich aktywów trwałych i wartość zapasów do aktualnych cen. Szacuje ich spadek na około 2,5 mld zł. Kwota ta obniży wyniki za pierwszy kwartał.

bDnRsdCf

Zarząd podkreśla, że odpisy są zabiegiem o charakterze księgowym, bezgotówkowy. Nie wpłynie na bieżącą sytuację płynnościową PKN Orlen, choć wpłynie na osiągane wyniki.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

"To efekt trudnej sytuacji branży w związku z gwałtownym obniżeniem cen ropy naftowej na światowych rynkach, spowodowanych m.in. pandemią koronawirusa. Podobnych odpisów dokonały w tym czasie największe spółki z branży paliwowo-energetycznej" - czytamy w komunikacie.

bDnRsdCl

W przypadku włoskiej spółki ENI odpisy aktualizujące wartość aktywów w tym okresie wyniosły 341 mln euro. Z kolei Shell dokonał odpisów na łączną kwotę 749 mln dolarów, a BP 1 mld 149 mln dolarów.

Warto zauważyć, że w pierwszym kwartale w najgorszym momencie cena baryłki ropy na giełdzie w Londynie była poniżej 20 dolarów. Tymczasem przez większość ubiegłego roku wahała się w przedziale 60-70 dolarów. Pozwoliło to obniżyć ceny tankowania na stacjach, ale i wpłynie na gorsze wyniki finansowe.

Przed rokiem w pierwszym kwartale PKN Orlen na czysto zarobił około 849 mln zł. Złożyły się na to przychody grubo przekraczające 25 mld zł. Jak mocno będą się różnić najnowsze dane? Okaże się już w środę.

bDnRsdCm

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDnRsdCG
Źródło:
KOMENTARZE
(68)
STILL NORMAL
7 miesięcy temu
Parę lat temu kiedy ropa radykalnie podrożała ceny min. pieczywa drastycznie wzrosły. Tłumaczono to większymi kosztami dostaw. Teraz paliwo staniało z 5 zł na ok. 4 zł/l czyli o 20% a żywność podrożała o... 20% (wg rządu o 8%). Podsumowując - brak zupełnie logiki w ruchach cenowych.
Tak
7 miesięcy temu
Dla pisowskiego Orlenu pod wodzą Obajtka, wysokie ceny ropy - źle, niskie ceny ropy - źle, wiec trzeba kupić jakiś Ruch czy Energę, zasponsorować to co władza chce. Paranoja gospodarcza narasta.
Aaa
7 miesięcy temu
Tylko gdzie spadły tak drastycznie te ceny paliwa. Na której z ich stacji? Ja widzę na swoich spadek o 40groszy!!!
bDnRsdCH
kk8
7 miesięcy temu
niektórzy nie widzą spadku cen bo złodzieje sie dogadali i nie schodzą ponizej okreslonej sumy. U nas w auchan jest chyba po 3.50 a na złodziejskim orlenie po 4.29
taaaki jeden
7 miesięcy temu
Ale 3 mld za ENERGĘ dla podratowania 500+ musiało się znaleźć .....
...
Następna strona