Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PKN Orlen dokona odpisu na 2,5 mld zł. Wszystko przez spadki cen ropy naftowej

68
Podziel się:

Spadek cen ropy na światowych giełdach pozwolił stacjom paliw znacząco obniżyć ceny litra benzyny i oleju napędowego. Dla PKN Orlen oznacza to jednak również gorsze wyniki. Wartość odpisów w pierwszym kwartale spółka oszacowała na 2,5 mld zł.

Wyniki Orlenu będą niższe przez spadek cen ropy na światowych giełdach.
Wyniki Orlenu będą niższe przez spadek cen ropy na światowych giełdach. (Wikimedia Commons)
bECgOXsl

Na środę zaplanowana jest publikacja raportu finansowego PKN Orlen. Paliwowy koncern podsumuje wyniki pierwszych trzech miesięcy tego roku. Wiadomo już, że będą obciążone dużą kwotą odpisów. Przyznał to sam zarząd w oficjalnym komunikacie.

PKN Orlen poinformował, że zakłada ujęcie odpisów aktualizujących wartość swoich aktywów trwałych i wartość zapasów do aktualnych cen. Szacuje ich spadek na około 2,5 mld zł. Kwota ta obniży wyniki za pierwszy kwartał.

bECgOXsn

Zarząd podkreśla, że odpisy są zabiegiem o charakterze księgowym, bezgotówkowy. Nie wpłynie na bieżącą sytuację płynnościową PKN Orlen, choć wpłynie na osiągane wyniki.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

"To efekt trudnej sytuacji branży w związku z gwałtownym obniżeniem cen ropy naftowej na światowych rynkach, spowodowanych m.in. pandemią koronawirusa. Podobnych odpisów dokonały w tym czasie największe spółki z branży paliwowo-energetycznej" - czytamy w komunikacie.

bECgOXst

W przypadku włoskiej spółki ENI odpisy aktualizujące wartość aktywów w tym okresie wyniosły 341 mln euro. Z kolei Shell dokonał odpisów na łączną kwotę 749 mln dolarów, a BP 1 mld 149 mln dolarów.

Warto zauważyć, że w pierwszym kwartale w najgorszym momencie cena baryłki ropy na giełdzie w Londynie była poniżej 20 dolarów. Tymczasem przez większość ubiegłego roku wahała się w przedziale 60-70 dolarów. Pozwoliło to obniżyć ceny tankowania na stacjach, ale i wpłynie na gorsze wyniki finansowe.

Przed rokiem w pierwszym kwartale PKN Orlen na czysto zarobił około 849 mln zł. Złożyły się na to przychody grubo przekraczające 25 mld zł. Jak mocno będą się różnić najnowsze dane? Okaże się już w środę.

bECgOXsu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECgOXsO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(68)
Dżefrey
rok temu
Toż to przekręt na koronawirusa
Juzek
rok temu
4,37 zł/litr to drastyczny spadek ceny przy dzisiejszej cenie za baryłkę? Po prostu ludzie nie jeżdżą i stąd niskie obroty Orlenu. Jak im mało to niech zrobią cenę 5,80 za litr. Chętnie pojadę na BP albo Shell
www
rok temu
Nie rozumiem dlaczego tani surowiec jest problemem dla Orlenu. Wyjaśni ktoś?
bECgOXsP
mnich z szaol...
rok temu
Jest takie miasteczko, na zachód od Słupska, Szaolin się zowie. Tam dalej ropa po 4.30 na stacjach, bez wyjątku :)
Ecxd
rok temu
Dobrze, że Rosja trzyma wysokie ceny gazu. Gdyby tak obniżyli, to jeszcze PGNiG by zbankrutowało.
...
Następna strona