Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKO BP numerem jeden na giełdzie. Bank wyceniany na ponad 40 mld zł

Największą spółką notowaną na giełdzie w warszawie był w 2019 roku PKO BP. Zdecydowanie wyprzedza dwie inne spółki również kontrolowane przez państwo. Inwestorzy wyceniają bank na prawie 43 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zbigniew Jagiełło od lat stoi na czele PKO BP. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Rok 2019 dla warszawskiej giełdy nie był najbardziej udany. Szczególnie dla największych spółek. W większości ich wartość spadła. Przed tym nie uchronił się też PKO BP. Mimo tego największy polski bank pozostał najcenniejszą spółką na GPW.

Wartość wszystkich akcji PKO BP notowanych na rynku w środę przekraczała 42 mld zł. Drugi pod względem kapitalizacji PKN Orlen jest wyceniany około 7 mld zł niżej, minimalnie wyprzedzając PZU.

"Obecną skalą działania, osiąganymi wynikami i skalą realizowanych projektów technologicznych dystansujemy krajowych rywali" - wskazuje sam PKO BP.

Zbigniew Jagiełło: Zainteresownie mBankiem wyrażają 2-3 instytucje i my

Trzeba przyznać, że pod względem zysków nie ma sobie równych. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku wypracował 3,3 mld zł zysku. Na koniec września aktywa banku miały wartość 342 mld zł. Z usług PKO BP korzystało prawie 11 mln klientów.

Choć notowania akcji PKO BP w 2019 roku spadły, pocieszeniem dla inwestorów może być solidna dywidenda. Bank chwali się, że wypłacił posiadaczom akcji w sumie 1,66 mld zł z zysku za 2018 rok. Co więcej, prawie 1,7 mld zł zysku nie zostało jeszcze podzielone i może potencjalnie zostać wypłacone w formie dywidendy w 2020 roku.

Rok 2019 był dla PKO BP istotny także dlatego, że bank świętował 100-lecie działalności. Niedawno władze przedstawiły strategię rozwoju do 2022 roku. PKO BP ma być "bankiem przyszłości" i przewiduje m.in. transformację cyfrową.
W kolejnych latach ma w jeszcze większym niż dotąd stopniu wykorzystywać innowacje i nowoczesne technologie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pko bp, akcje, inwestowanie, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2020

ElżbietaMoim zdaniem to kwestia dobre zarządzania. Jeżeli prezesem jest osoba, która zna się na rzeczy to i wyniki sa doskonale.

10-01-2020

FikanderBardzo dobrze, że sektor bankowy jest w dobrym stanie. Idzie spowolnienie, dobrze ze polkie banki stoja na solidnych podstawach.

10-01-2020

BorsukWidac mozna zarzadzac panstwowymi firmami w normalny rynkowy sposob. Mam hipoteke w PKO i oferte na ich poziomie mialo tylko ING, za to zagraniczne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)