Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
15.06.2020 17:13

Polska i Słowacja deklarują współpracę w walce z przestępczością podatkową

Minister finansów Tadeusz Kościński i wicepremier, minister finansów Słowacji Eduard Heger podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT, poinformowało Ministerstwo Finansów (MF).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Chcemy wspólnie z naszymi partnerami w UE efektywnie zmniejszać lukę VAT, a także skutecznie walczyć z międzynarodową przestępczością podatkową" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) luka w VAT w Unii Europejskiej wynosi prawie 140 mld euro, z czego około 60 mld euro tracą państwa UE z powodu działalności mafii VAT.

MF przypomina, że w ciągu kilku lat doszło w Polsce do znaczącego jej zmniejszenia: w 2015 r. wynosiła 24% potencjalnych wpływów, a w 2018 r. spadła do ok. 12% i na takim poziomie utrzymywała się także w roku 2019.

Resort zaznacza, że do spadku luki VAT przyczyniły się "narzędzia uszczelniające", m.in. split payment, pakiet paliwowy czy przewozowy, JPK VAT czy STIR.

W komunikacie zaznaczono, że zwalczanie luki VAT jest także priorytetem słowackiego rządu. Od 2013 r. wprowadzano tam środki przeciwdziałające oszustwom podatkowym.

Polska - jak przypomina MF w komunikacie - dąży do stworzenia koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej, proponując państwom Europy zawieranie dwustronnych umów o pogłębionej współpracy, które będą mają tworzyć ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, technologii i informacji podatkowych.

29 stycznia b.r. w Polsce gościli przedstawiciele administracji skarbowych 21 państw, które są zainteresowane udziałem w projekcie. Teraz MF rozpoczyna proces negocjacji z poszczególnymi partnerami, zaznaczono.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2020

RasisciSlowacki rzad to rasisci wobec Polakow bo nas blokuja a nasz rzad powadzi nieudolna polityke zagraniczna

16-06-2020

BojkotSlowacja z jednego z najbardziej krajow stracila szacunek w oczach Polakow po tym jak cala unia sie na nas otwarla oprocz naszych niby przyjacielskich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)