Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ma 30-letnią umowę z USA o współpracy w rozwoju energetyki jądrowej

3
Podziel się:

Sekretarz energii Stanów Zjednoczonych, Dan Brouillette podpisał strategiczną umowę o polsko-amerykańskiej współpracy w celu rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej; po przesłaniu do Polski zostanie podpisana przez ministra w Kancelarii Premiera i pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, poinformowała Kancelaria Premiera.

Polska ma 30-letnią umowę z USA o współpracy w rozwoju energetyki jądrowej

Trzydziestoletnia umowa ma na celu wzmocnienie strategicznego partnerstwa obu państw, dostęp do czystej energii, bezpieczeństwo dostaw, ale także długofalowy rozwój gospodarczy i znaczący skok technologiczny dla naszego kraju.

"Ta historyczna umowa została podpisana przez sekretarza Brouilletta w dniu 19 października br. Umowa będzie niezwłocznie przesłana do Polski i jeszcze w tym tygodniu zostanie podpisana przez ministra Naimskiego w Warszawie. Projekt umowy został wcześniej notyfikowany na podstawie artykułu 103 Traktatu EURATOM, a Komisja Europejska nie wniosła do niego uwag. Umowa podlegać będzie zatwierdzeniu przez Radę Ministrów i wejdzie w życie po wymianie not dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA" - podała Kancelaria w komunikacie.

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport zawierający rezultaty prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu. Raport będzie podstawą dla długofalowego zaangażowania USA, a dla rządu Polski do podjęcia decyzji o wyborze partnera przy realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

W perspektywie wieloletniej, umowa definiuje obszary współpracy zarówno w ramach wsparcia zaangażowanych podmiotów gospodarczych, jak i działań na poziomie rządowym - poczynając od regulacji, badań, szkolenia kadr, poprzez rozwój łańcuchów dostaw, kampanie mające na celu wzrost świadomości społecznej, aż po współpracę przy projektach w energetyce jądrowej w Europie.

"Stany Zjednoczone Ameryki w pełni wspierają Polskę w jej dążeniu do zwiększania bezpieczeństwa, w wymiarze krajowym i regionalnym, oraz własnej demokratycznej suwerenności" -powiedział Brouillette, cytowany w komunikacie.

"Administracja prezydenta Trumpa jest przekonana, że kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw energii. Energetyka jądrowa zapewni Polsce czyste i stabilne dostawy energii elektrycznej oraz wzmocni dywersyfikację i bezpieczeństwo energetyczne kraju" - dodał.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zaznaczył, że dla Polski ,,ta umowa to nie tylko dostęp do czystej energii i bezpieczeństwo dostaw. Polska postrzega strategiczną współpracę z USA w szerszym kontekście. Chodzi o bezpieczeństwo geopolityczne, o warunki pozwalające na trwały wzrost gospodarczy i skok technologiczny, a także o stworzenie od podstaw całego sektora przemysłu w Polsce".

"Polska chce by USA były jej strategicznym partnerem w tym programie. Biorąc pod uwagę czas potrzebny do budowy, eksploatacji i bezpiecznego zakończenia cyklu życia nowoczesnych elektrowni jądrowych, to partnerstwo jest strategicznym wyborem na najbliższe 100 lat." - dodał ambasador RP w USA, Piotr Wilczek, cytowany w komunikacie.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Były Pracowni...
3 lata temu
Były pracownik EJŻBrawo Panowie. Do Polyolefins Police dołącza kolejny ważny i potrzebny program inwestycyjny. Ogromny program inwestycyjny na wiele lat. To zmiana cywilizacyjna w naszym Państwie i szansa dla kolejnych generacji. To szansa dla rozwoju i specjalizacji naszego przemysłu i usług. Potrafimy jako Polacy budować skomplikowane technologicznie instalacje. Jako przykłady podam Program 10 + realizowany w Grupie LOTOS za poprzednich rządów i kompleks petrochemiczny Police realizowany obecnie w Grupie AZOTY. W obu tych wielkich programach zakupiono amerykańskie licencje a realizacja oparta jest o najlepsze światowe praktyki. Czy Program rozwoju energetyki jądrowej się uda zależy od tego jakich ludzi zatrudnicie na Szefów tego Programu. Ale o tym doskonale wiecie porównując osiągnięcia Prezesów poszczególnych spółek Skarbu Państwa. Życzę mądrych decyzji i czekam kiedy Elektrownia Jądrowa POMORZE 2 lub 3 x 1000 MW (mam nadzieję że w Żarnowcu a nie w Kopalinie) zacznie być realnie planowana, projektowana i finalnie budowana. Gratulacje dla Pana Ministra Naimskiego, przejdzie Pan do historii.
Jerzy Lipka
3 lata temu
Bardzo dobrze! Gdyby nie patologiczne układy w sektorze energetyki i strach przed konkurencją na rynku ze strony energetyki jądrowej, bojaźliwość polityków - wycofanie się pod presją lobbystów z programu budowy EJ z lat 80 tych, to już dawno mielibyśmy tą technologię i o połowę mniej kłopotów z bezpieczeństwem dostaw energii i emisją różnych świństw.
ukkgukku
3 lata temu
teraz trzeba sprowadzić więcej żołnierzy amerykańskich żeby polska nie wycofała się z umowy i regularnie płaciła lenno jak na wasala przystało , brawo brawo i jeszcze brawo