Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Polska w strefie euro. Szef NBP: "To niezasadne ekonomicznie i politycznie"

0
Podziel się:

Wstąpienie Polski do strefy euro mogłoby osłabić pozycję Polski w Europie, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.
Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Wstąpienie Polski do strefy euro, a tym bardziej do ERM2 nie byłoby zasadne, ani ze względów ekonomicznych, ani politycznych i zamiast wzmocnić naszą pozycję, mogłoby ją osłabić - powiedział Glapiński podczas wystąpienia inaugurującego debatę "Złoty, euro i sprawa polska" w NBP.

Podkreślił, że płynny kurs walutowy jest najbardziej efektywnym stabilizatorem koniunktury. - Nawet wchodzenie do przedsionka eurolandu, jakim jest system ERM2, byłoby bardzo złą i niezwykle szkodliwą decyzją. Wstąpienie do ERM2 nie dałoby praktycznie żadnych korzyści, a jedynie wiązałoby ręce krajowej polityce pieniężnej i fiskalnej - zaznaczył.

Jego zdaniem stabilny wzrost i brak nierównowag nie jest dziełem przypadku. Zawdzięczamy go głównie własnej walucie. Posiadanie własnej waluty i płynnego kursu walutowego jest olbrzymim atutem. Złoty pozwala neutralizować wstrząsy makroekonomiczne i jest wentylem bezpieczeństwa,powiedział także prezes NBP.

Zobacz także: Obejrzyj: były szef NBP prognozuje, kiedy "zaczniemy tęsknić do euro":

Podkreślił, że jednocześnie przy trwałym braku społecznego i politycznego poparcia dla przyjęcia euro, oznaczałoby ryzyko utraty rezerw walutowych, a ostatecznie niekontrolowane wypadnięcie z ERM2 ze wszystkimi tego konsekwencjami.

- Argument, podnoszony publicznie, że będąc w ERM 2 moglibyśmy uzyskać wyższe środki unijne, również jest błędny - wskazał także prezes NBP.

Wchodząc w 2004 r. do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, jednak bez określania terminów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)