Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomysł zw. z oczyszczaniem wodoru wygrał konkurs 'Młodzi Innowacyjni dla PGNiG'

2
Podziel się:

Studenci i doktorant Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie "Młodzi Innowacyjni dla PGNiG", organizowanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, za pomysł na wykorzystanie wodorków metali do oczyszczania, kompresji i magazynowania wodoru, podała spółka,

Pomysł zw. z oczyszczaniem wodoru wygrał konkurs 'Młodzi Innowacyjni dla PGNiG'

Mikołaj Krupa, Maciej Kalka i Paweł Jagoda z AGH opracowali rozwiązanie, które zapewnia bezpieczne magazynowanie wodoru i możliwość jego oczyszczania, co ma bardzo duże znaczenie w dalszym wykorzystaniu wodoru np. w ogniwach paliwowych. Oprócz 30 tys. zł autorzy zwycięskiego projektu dostaną także szansę na 400 tys. zł dofinansowania jego realizacji, podano w komunikacie.

"Pracujemy nad tym projektem już od kilkunastu miesięcy. Testowaliśmy go w warunkach laboratoryjnych i półrzeczywistych, więc ryzyko niepowodzenia jest niskie. To pionierskie rozwiązanie pozwalające na magazynowanie wodoru w efektywny, tani i bezpieczny sposób" - powiedział Krupa, cytowany w komunikacie.

Drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobyli Andrzej Nowak i Cezary Czajkowski, doktoranci z Politechniki Wrocławskiej, za opracowanie innowacyjnego typu wymiennika ciepła do procesu regazyfikacji. Trzecie miejsce zajął zespół reprezentujący AGH w składzie Edyta Kuk i Bartłomiej Małkus. Zaprezentowali inteligentną sieć dystrybucji do zastosowania na rynku LNG małej skali.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 55 zgłoszeń, prawie dwa razy więcej niż rok temu, podano także.

"W ramach formuły 'open innovation' sięgamy po innowacyjne pomysły z wielu źródeł. Jednym z nich są zespoły studentów i doktorantów z polskich uczelni, których projekty odpowiadają na potrzeby technologiczne spółek z całej grupy kapitałowej PGNiG. Oczywiście, te propozycje wymagają badań i dostosowania do naszych potrzeb, jednak sam pomysł już się liczy" - powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski.

"Najlepsze pomysły rozwijamy aż do wdrożenia. Na przykład z poprzednich edycji skorzystaliśmy z pomysłu badań nad przetwarzaniem odpadów wiertniczych na produkty oraz z zastosowania ultralekkich proppantów ceramicznych przy wydobyciu gazu ze źródeł niekonwencjonalnych. Tym bardziej cieszą nas tegoroczne projekty związane z magazynowaniem, wytwarzaniem i dystrybucją wodoru, ponieważ jesteśmy w tej chwili bardzo mocno skupieni na rozwoju obszarów związanych z jego wykorzystaniem. W tej chwili w fazie realizacji w Grupie PGNiG znajduje się uruchomienie stacji tankowania pojazdów wodorem" - dodał.

Konkurs "Młodzi Innowacyjni dla PGNiG" odbył się po raz piąty. Kierowany jest on do studentów i doktorantów pracujących nad innowacyjnymi projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, które odpowiadają obszarom działalności grupy kapitałowej PGNiG. Poza nagrodami finansowymi, w przypadku zainteresowania rozwojem i wdrożeniem ze strony PGNiG autorzy najlepszych rozwiązań mogą liczyć na wysokie dofinansowanie pozwalające na realizację projektu.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
tylko żaby
3 lata temu
Stawami, w których poniewiera się sporo wodoru zanieczyszczonego tlenem nikt.
Piorun
3 lata temu
W końcu, tak jak w krajach uprzemysłowionych, przemysł otwiera się na współpracę z nauką. Oby ten trend się utrzymywał i rozwijał z pożytkiem dla obu stron. Młodym wynalazcom serdecznie gratuluję.